Ukraina merr kontrollin e pjesës më të madhe të kufirit me Rusinë

Përditësuar më: 11/5/2022, ora 18:22
141456896 8f39baa1 5960 4e3e 90ef 4a6e68746602

Ukraina merr kontrollin e pjesës më të madhe të kufirit me Rusinë

Përditësuar më: 11/5/2022, ora 18:22

Forcat ukrainase bëjnë me dije se kanë marrë kontrollin e 1200 kilometrave kufitare, që është afërsisht 2/3 e kufirit të Ukrainës me Rusinë.

Lajmi u dha nga kreu i departamentit të shtetit për mbrojtjen e kufijve, Leonid Baran.

Ndërkohë që në Mariupol, rusët kanë rinisur ofensivën në metalurgjikin e Azovstalit me armatime të rënda dhe tanke.

I gjithë kompleksi është aktualisht në flakë, edhe për shkak të bombardimeve të vazhdueshme ajrore.