Liverpool merr trofeun e FA Cup, Chelsea dështon nga pika e bardhë

Përditësuar më: 14/5/2022, ora 20:55
4566a90b744d5612872fffb2071de303o2

Liverpool merr trofeun e FA Cup, Chelsea dështon nga pika e bardhë

Përditësuar më: 14/5/2022, ora 20:55

Liverpooli është fitues i Kupës FA për edicionin 2021/22, pasi mposhti rivalët e Chelsea në finalen pas gjuajtjes së penalltive pasi koha e rregullt dhe shtesat u mbyllën me rezultatin e barabartë 0-0.

Ekipi i Jurgen Klopp ka fituar edhe trofeun e dytë të sezonit, pasi ka fituar ndaj Chelseat në finalen e madhe të zhvilluar në Wembley.

Pjesa e parë e ndeshjes foli pak më shumë për Liverpool, i cili dha diçka më shumë, por nuk munguan mundësitë për të shënuar dhe për Chelsea.

Pjesa e dytë ishte thuajse e barabartë, me të dyja skuadrat që krijuan më shumë, por pa arritur ta çonin topin në rrjetë.

Në penallti, më të saktë ishin lojtarët e Liverpoolit, të cilët arritën të fitojnë me rezultat 6-5 dhe kështu ta fitojnë trofeun e FA Cup.