Rusia: Do të reagojmë nëse NATO vendos armë bërthamore pranë nesh

Përditësuar më: 14/5/2022, ora 10:36
border sweden finland

Rusia: Do të reagojmë nëse NATO vendos armë bërthamore pranë nesh

Përditësuar më: 14/5/2022, ora 10:36

Rusia do të veprojë nëse NATO vendos forca apo infrastrukturë bërthamore pranë kufirit të saj, tha zv.ministri i Jashtëm rus Alexander Grushko, për agjencinë shtetërore të lajmeve, RIA>

Grushko pretendon se vendi i tj nuk ka qëllime armiqësore ndaj Finlandës dhe Suedisë dhe nuk sheh asnjë arsye reale pse këto dy shtete duhet të bashkohen me aleancën ushtarake.

“Do të jetë e nevojshme që të përgjigjemi… duke marrë masat e duhura parandaluese që do të siguronin mundësinë e një kundërpërgjigjeje të shpejtë”, tha Grushko.

Finlanda ka deklaruar tashmë se do të aplikojë për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërsa Suedia pritet ta bëjë së shpejti, ndërkohë që ka nënshkruar një pakt sigurie me Britaninë e Madhe. Por edhe pse shumica e shteteve mbështesin anëtarësimin e dy vendeve nordike, Presidenti i Turqisë, Erdogan, u shpreh kundër, duke thënë se NATO nuk duhet të bënte të njëjtin gabim si me Greqinë, të pranuar në aleancë në vitin 1952, bashkë me Turqinë.