Shpresë për rinisjen e negociatave Ukrainë-Rusi

Përditësuar më: 20/5/2022, ora 10:19
kievi ne lufte rusia ukraina a2 cnn lajme news bota 4

Shpresë për rinisjen e negociatave Ukrainë-Rusi

Përditësuar më: 20/5/2022, ora 10:19

Ofensiva ruse në Donbas vazhdon, por një dritë e hapur vjen nga Moska. Më e rëndësishmja ka të bëjë me bisedën e parë që nga fillimi i pushtimit midis shefit të tij të shtabit, gjeneralit Valery Gerasimov dhe homologut të tij amerikan Mark Milley.

Ka gjithashtu një gatishmëri për të rifilluar negociatat me Kievin. Megjithatë, Ukraina iu përgjigj ftohtë, duke përsëritur se parakusht është tërheqja e trupave.

Kryeministri suedez dhe presidenti finlandez takojnë Joe Biden, i cili ofron “mbështetje të fortë amerikane për anëtarësimin në NATO”.