Në Mariupol kalohet vetëm me leje të rusëve, vijojnë bombardimet në Donbas

Përditësuar më: 22/5/2022, ora 13:48
515e60d0 6ec3 457e 9120 1eeaeb098ef9 1080x720

Në Mariupol kalohet vetëm me leje të rusëve, vijojnë bombardimet në Donbas

Përditësuar më: 22/5/2022, ora 13:48

Pas marrjes së kontrollit të uzinës së Azovstolit dhe dorëzimit të më shumë se 2500 ushtarëve vendas që bënin rezistencë, rusët kanë intensifikuar luftimet në Luhansk, duke bombarduar zona të ndryshme gjatë mbrëmjes së të shtunës dhe mëngjesit të së dielës.

Autoritetet ukrainase bëjnë me dije se avionët rusë hodhën bomba thërrmuese në një fshat në rajonin e Khersonit, duke shkaktuar të paktën 3 viktima. Bombardime ka pasur dhe në fshatrat Bakhmut, Soledar, Avdiyivka, Sviatohirsk, Mykolayivka, Toretsk, Zalizne, Raigorodok, Lastochkine, Pervomaiske, Yarova, Salt në Dontsk, ku raportohen të paktën 7 viktima.

Zyrtarët lokalë informojnë se trupat ruse po minojnë shumë rrugë dhe ura në Kherson, për të mos lejuar një kundërofensivë të ukrainasve.

Vetë presidenti Zelensky e konsideroi situatën në lindje të vendit si shumë të vështirë, i cili nuk harroi të përgëzonte ushtrinë për qëndresën që po tregon.

Një zhvillim i rëndësishëm është ai që vjen nga Mariupoli, ku këshilltari i kryebashkiakut të qytetit tashmë të rrënuar nga luftimet, Petro Andryushchenk informon se hyrja në qytet mund të bëhet vetëm përmes lejeve të posaçme të lëshuara nga rusët.

Sipas Andryushchenk leja e kalimit ka një afat tre ditor dhe mund të përdoret vetëm një herë për të hyrë në qytetin port.

Ndërkohë, trupat ruse kanë rrethuar nga 4 drejtime qytetin e Severodonetsk, ku po zhvillohen luftime të ashpra, por për momentin, zona vijon të qëndrojë në kontrollin e ushtrisë ukrainase.