Ushtari rus dënohet me burgim të përjetshëm për krime lufte

Përditësuar më: 23/5/2022, ora 12:48
Uushtari rus 1280x720

Ushtari rus dënohet me burgim të përjetshëm për krime lufte

Përditësuar më: 23/5/2022, ora 12:48

Një gjykatë në Ukrainë ka dënuar me burgim të përjetshëm një komandant tankesh rus për vrasjen e një civili në gjyqin e parë të krimeve të luftës që nga pushtimi.

Ushtari i kapur Sgt Vadim Shishimarin u dënua për vrasjen e 62-vjeçarit Oleksandr Shelipov, në fshatin verilindor të Chupakhivka më 28 shkurt.

Ai pranoi se kishte qëlluar z. Shelipov, por tha se kishte vepruar sipas urdhrave dhe i kërkoi falje vejushës së tij.

Ndërkohë shumë krime të tjera të dyshuara lufte po hetohen nga Ukraina.

Moska ka mohuar se trupat e saj kanë vënë në shënjestër civilët gjatë pushtimit, ndërsa Ukraina thotë se mund të kenë ndodhur më shumë se 11 000 krime.

Ky gjyq në kryeqytetin ukrainas Kiev po shihet si shansi i Ukrainës për të provuar, pa dyshim, se një ushtar rus vrau një civil pa marrë parasysh rregullat e luftës.