Kampionati Europian i Peshëngritjes, eventi mbahet në Tiranë, garojnë Briken Çalja dhe Erkand Qerimaj

Publikuar më: 28/5/2022, ora 19:21
MB PESHENGRITJA frame 1349 1280x720

Kampionati Europian i Peshëngritjes, eventi mbahet në Tiranë, garojnë Briken Çalja dhe Erkand Qerimaj

Publikuar më: 28/5/2022, ora 19:21

Nisi në Tiranë kampionati europian i peshëngritjes që po mbahet për herë të dytë nw vendin tonë pas vitit 2013.

Për kryeqytetin, ky është një tjetër kompeticion shumë i rëndësishëm pak ditë pasi u zhvillua finalja e madhe e Conference League.

Krahas përfaqësimit të Kosovës dhe Serbisë në Tiranë nuk mungojnë as peshëngritësit nga Ukraina.

Ky kampionat sjell në Tiranë mbi 600 sportistë, ndërsa të martën me datë 31 maj është gara për kategorinë 73 kilogramë ku peshëngritësit shqiptar Briken Calja dhe Erkand Qerimaj synojnë të ngrenë lart flamurin shqiptar.