Ukraina nuk tërhiqet, Zelensky: Donbasi do të jetë përsëri i yni

Publikuar më: 28/5/2022, ora 08:39
zelensky time 1280x720

Ukraina nuk tërhiqet, Zelensky: Donbasi do të jetë përsëri i yni

Publikuar më: 28/5/2022, ora 08:39

“Donbasi do të jetë përsëri i Ukrainës”. Kështu deklaroi presidenti i Ukrainë, Volodymyr Zelensky, gjatë një fjalimi mbrëmjen e së premtes.

Ai e ka vlerësuar situatën në Donbas si shumë të vështirë, duke iu referuar shtimit të ndjeshëm të sulmeve ruse në atë rajon të Ukrainës.

“Ne duhet të rrisim mbrojtjen tonë, të rrisim rezistencën tonë dhe Donbass do të jetë përsëri i Ukrainas, ne do të rindërtojmë çdo qytet, çdo komunitet. Nuk ka alternativë tjetër”, theksoi ai.

Një ditë më parë, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Moskën për gjenocid në Donbas. “Ofensiva aktuale e pushtuesve në Donbas mund ta bëjë rajonin të pabanuar. Ata duan të djegin e të bëjnë hi Popasna, Bakhmut, Lyman, Lysychansk dhe Severodonetsk, si Volnovakha, si Mariupoli”, tha Zelensky

Në qytetet më afër kufirit rus si Donetsk dhe Luhansk, forcat ruse “mbledhin të gjithë ata që munden për të mbushur vendin e të vrarëve dhe të plagosurve në kontingjentin pushtues”, shtoi ai.