Sergio Perez fiton edicionin e 68-të të Çmimit të Madh të Monakos

Publikuar më: 29/5/2022, ora 18:20
perez 1280x720

Sergio Perez fiton edicionin e 68-të të Çmimit të Madh të Monakos

Publikuar më: 29/5/2022, ora 18:20

Në fund të një gare të pafund, të nisur një orë me vonesë për shkak të shiut dhe një aksidenti me Mick Schumacher, Sergio Perez fiton edicionin e 68-të të Çmimit të Madh të Monakos. Piloti meksikan i rezistoi pilotit spanjoll të Ferrarit dhe shënoi suksesin e tretë të karrierës së tij në Monte Carlo.

Ai i rezistoi në xhirot e fundit sforcimit të Carlos Sainz i cili bëri të mos gjejë hapësirë ​​për të kapërcyer meksikanin të gjendur në telashe me gomat dhe duke zënë kështu vendin e dytë.

Ndërsa në vendin e tretë Max Verstappen, i cili mund rivalin e kampionatit Charles Leclerc, i cili doli në vend të katërt.