Tensione në Jerusalem në prag të Marshimit të Flamurit

Publikuar më: 29/5/2022, ora 15:38
izrael 1280x720

Tensione në Jerusalem në prag të Marshimit të Flamurit

Publikuar më: 29/5/2022, ora 15:38

Mijëra hebrenj izraelitë do të zhvillojnë një marshim nëpër zonat myslimane në qytetin e vjetër të Jerusalemit mes paralajmërimeve palestineze se mund të shkaktojë dhunë.

Ngjarja vjetore vjen në një kohë tensionesh të larta pas disa muajsh incidentesh vdekjeprurëse.

Marshi i Flamurit zhvillohet në Ditën e Jerusalemit të Izraelit, duke festuar pushtimin e Jerusalemit Lindor në luftën e vitit 1967.

Izraeli e konsideron të gjithë Jerusalemin si kryeqytetin e tij, diçka e refuzuar nga shumica e vendeve dhe palestinezëve.

Statusi i qytetit shkon në zemër të konfliktit izraelito-palestinez. Palestinezët pretendojnë Jerusalemin Lindor të pushtuar nga Izraeli si kryeqytetin e një shteti të tyre të shpresuar në të ardhmen, megjithëse Izraeli thotë se qyteti nuk do të rindahet kurrë.

Pati përleshje në një vend të shenjtë në Qytetin e Vjetër të dielën në mëngjes, kur palestinezët hodhën fishekzjarre dhe gurë ndaj policisë, e cila qëlloi atë që dukej të ishte granata trullosëse.

Menjëherë pas kësaj, grupe të mëdha vizitorësh hebrenj, përfshirë deputetin e ekstremit të djathtë Itamar Ben Gvir, mbërritën në vend, valëvitën flamujt izraelitë dhe u shfaqën duke u lutur, përpara se të ndaloheshin nga policia. Palestinezët i shohin veprime të tilla si provokuese, të qëllimshme dhe grupet militante kishin paralajmëruar se nuk do ta toleronin atë.

Hebrenjtë dhe jomyslimanët e tjerë lejohen të vizitojnë vendin në kohë të caktuara, por u ndalohet të luten ose të shfaqin ndonjë simbol fetar ose kombëtar sipas një marrëveshjeje me autoritetin mysliman që administron kompleksin.