Dyfishohen infektimet me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më: 31/5/2022, ora 17:34
koronavirusi ne shqiperi  1280x720

Dyfishohen infektimet me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më: 31/5/2022, ora 17:34

Vijon të mos shënohet asnjë viktimë nga koronavirusi në vendin tonë edhe në 24 orët e fundit, por është dyfishuar numri i të infektuarve krahasuar me dy ditët e fundit.  Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 710 testime kanë rezultuar 51 qytetarë të infektuar, ndërkohë që janë shëruar 77 persona.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë, ndërsa në të gjithë vendin janë 287 qytetarë aktivë me Covid19.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqendruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 710 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 51 qytetarë, në këto bashki:

33 në Tiranë, nga 3 qytetarë në Fier, Gjirokastër, nga 2 qytetarë në Selenicë, Sarandë, nga 1 qytetar në Lezhë, Durrës, Krujë, Mat, Vlorë, Delvinë, Tepelenë, Pogradec. 

Janë 287 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 77 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,388 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (31 Maj 2022)

Raste të reja ditore           51

Të shëruar në 24 orë       77

Të shtruar në spitale         3

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 710

Testime totale               1,828,907

Raste pozitive                  276,172

Raste të shëruara             272,388

Raste Aktive                         287

Humbje jete                        3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            204

Vlorë                18

Gjirokastër       17

Korçë               12

Fier                   11

Durrës              8

Elbasan            6

Shkodër           4

Dibër                3

Lezhë               2

Berat                1

Kukës              1