“Hotel seksi dhe konsum kokaine”, Pato tregon jetën e tij të çmendur

Publikuar më: 31/5/2022, ora 18:44

“Hotel seksi dhe konsum kokaine”, Pato tregon jetën e tij të çmendur

Publikuar më: 31/5/2022, ora 18:44

Alexandre Pato mund të ishte bërë lojtari më i mirë brazilian i kohës së tij, por kurrë nuk arriti të shkëlqente në futbollin elitar. Tani, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai jeton larg presionit të Evropës dhe me ekipin e tij, Orlando City, ndihet i vlerësuar dhe i dashuruar nga shokët dhe tifozët.

Braziliani ka dhënë një intervistë për “The Players Tribune”, ku tregon se kur shkoi të provohej te Internacional në moshën 10-vjeçare, babai i tij nuk kishte shumë para dhe mund të përballonin qëndrimin vetëm në një hotel seksi.

“Babi më pyeti nëse do ta kalonim natën në atë vend dhe unë i thashë që nuk ka problem, mjafton të gjejmë një vend për të futur kokën. Hoteli ishte përballë Beira-Rio, kështu që njerëzit bënin seks teksa shikonin stadiumin e Internacionalit. Unë ende bëj shaka me babain tim për këtë”, kujton 32-vjeçari.

Pato flet edhe për transferimin e tij në Evropë, te Milani.

“Atëherë mund të kisha shkuar te Barcelona, ​​Ajax, Real Madrid. Pse Milani? Kaka, Seedorf, Pirlo, Maldini, Nesta, Gattuso, Shevchenko… Sheva ishte fantastik! Ose Fenomeni Ronaldo. Doja të luaja patjetër me Ronaldon. Çfarë formacioni! Ata sapo kishin fituar Champions League. Milani ishte skuadra më e mirë në atë kohë”, thotë Pato.

Ndërsa për Ancelottin, braziliani shprehet kështu: “Ancelotti u bë baba për mua. Ai madje e quajti qenin e tij Pato. A e keni parë atë foton e tij, me syze dielli dhe puro? Juve ju bën përshtypje, por në Milano ai vinte për të stërvitur me një helikopter. Jetonte në Parma dhe gruaja e tij dinte të drejtonte helikopterin. Dilte nga ty si James Bond. Nëse dikush jetonte me stil, ai ishte Carlo”.

Më tej, Pato kujton se si nisi periudha e vështirë: “Në vitin 2010 fillova të dëmtohesha gjatë gjithë kohës. Humba besimin te trupi im. Kisha frikë se çfarë do të thoshin njerëzit për mua. Shkoja në stërvitje duke menduar se nuk mund të dëmtohesha prapë. Nëse dëmtohesha, nuk i thoja njeriu”.

Sulmuesi brazilian tregon edhe momentet e tij të errëta, kur nisi konsumin e drogës: “ U futa në rrugën e gabuar. Pas aventurës në Kinë isha ende beqar, kështu që vendosa të shijoj lirinë. Shkova në Los Angeles. Doja hotelin më të mirë, makinën më të mirë, festat më të mira. Pija kokainë i shoqëruar nga vajza. Papritur po pyesja veten: “Çfarë po bëj këtu”? Kjo nuk ishte ajo që doja. Ishte një botë e zbrazët. Kështu që u ktheva në Brazil dhe i dërgova një mesazh shoqes sime të vjetër, Rebekës. I thashë të takoheshim, pimë një kafe dhe kuptova që doja ta kaloja me të jetën”.

Pas asaj historie, Pato vendosi nisi të frekuentonte edhe kishën: “Bibla i kishte të gjitha përgjigjet që kërkoja. Ktheva kokën drejt qiellit dhe thashë: “Zot, nuk e dua më këtë jetë”. Atë ditë jeta ime ndryshoi përgjithmonë. Që atëherë kam jetuar në një realitet tjetër”.