15 minutat e tmerrit për Mbretëreshën, avioni mbetet në ajër për shkak të motit të keq

Përditësuar më: 1/6/2022, ora 10:41

15 minutat e tmerrit për Mbretëreshën, avioni mbetet në ajër për shkak të motit të keq

Përditësuar më: 1/6/2022, ora 10:41

Moti i keq detyroi pilotin e avionit personal të Mbretëreshës Elizabeth të qëndrojë për 15 minuta në ajër, pasi ulja në aeroportin e Londrës ishte thuajse e pamundur.

Avioni privat me 13 vende i Mbretëreshës tentoi të ulej në RAF Northolt, në veriperëndim të Londrës, por më pas piloti u tërhoq nga vendimi për t’u ulur dhe fluturoi për 15 minuta. Ai u nis nga Aberdeen pas orës 13:00 nën një rrebesh shiu, ndërsa edhe në Londër gjeti një mot me rrufe dhe breshër.

Pasi moti u përmirësua, piloti arriti të bëjë ulje të sigurt. Ngjarja u konfirmua edhe nga Buckingham Palace.