Fillim sezoni i mbarë për Luiza Gegën, triumfon në Manchester, thyen rekordin e mitingut

Përditësuar më: 4/6/2022, ora 11:49
Gega 1280x720

Fillim sezoni i mbarë për Luiza Gegën, triumfon në Manchester, thyen rekordin e mitingut

Përditësuar më: 4/6/2022, ora 11:49

Starton në mënyrën më të mirë sezoni ndërkombëtar i Luiza Gegës. Vrapuesja shqiptare e 3000 metrave fitoi garën e parë për vitin në Manchester të Britanisë së Madhe.

Luiza shënoi kohen rekord të mitingut, duke kapur njëkohësisht normën për kampionatin Europian dhe Botëror, dhe duke mundur thellësisht rekordmenen britanike Aimee Pratt.

Performanca e shqiptares, 9.20.79, iu afrua shumë rekordit të saj, duke u radhitur në vend të dytë në karrierën e saj.