“Dita jonë” nis me shprehjen e Angelina Jolie: Nëse nuk dilni nga kutia ku jeni rritur, nuk do ta kuptoni se sa e madhe është bota

Publikuar më: 6/6/2022, ora 08:18

“Dita jonë” nis me shprehjen e Angelina Jolie: Nëse nuk dilni nga kutia ku jeni rritur, nuk do ta kuptoni se sa e madhe është bota

Publikuar më: 6/6/2022, ora 08:18

Një aktore, regjisore dhe humanitare amerikane, Angelina Jolie, është një emër me famë botërore në industrinë e Hollivudit. Ajo është fituese e shumë vlerësimeve, duke përfshirë një çmim Oscar dhe tre çmime Golden Globe. Për më tepër, ajo ka qenë disa herë në listë si aktorja më e paguar e Hollivudit. Ajo është rritur nga dy prindër aktorë, por roli i saj kryesor si heroina e lojërave video Lara Croft në 2001, e bëri atë një nga aktoret më të kërkuara në Hollivud.

Përveç karrierës së saj në film, Jolie njihet edhe për përpjekjet e saj humanitare. Ajo promovon kauza të ndryshme, duke përfshirë ruajtjen, edukimin dhe të drejtat e grave. Sidomos si e dërguara e posaçme për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Jolie ka ndërmarrë mbi një seri misionesh në terren në kampet e refugjatëve dhe zonat e luftës.

Ajo ka vizituar vende si Sierra Leone, Tanzani, Pakistan, Afganistan, Siri, Sudan, Kosovë dhe së fundmi Ukrainën. Ajo është nënë e 6 fëmijëve, 3 të adaptuar dhe 3 të tjerë janë fëmijët e saj biologjikë. Më 4 qershor, Angelina Jolie kishte ditëlindjen. Ajo mbushi 47 vjeç.