Goditet trafiku i drogës me Kolumbinë, 38 urdhërarreste, sekuestrohen 4.3 tonë kokainë në Itali

Përditësuar më: 7/6/2022, ora 10:09
itali 1280x720

Goditet trafiku i drogës me Kolumbinë, 38 urdhërarreste, sekuestrohen 4.3 tonë kokainë në Itali

Përditësuar më: 7/6/2022, ora 10:09

Policia italiane e Triestes ka goditur një grup trafiku droge që vepronin mes Europës dhe Kolumbisë. Mediat italiane raportojnë se kanë sekuestruar 4.3 tonë kokainë dhe 2 milionë euro, ndërsa po ekzekutohen masat paraprake për 38 persona mes Europës dhe Kolumbisë.

Mbi 60 financierë kanë ekzekutuar urdhërarrestet për 38 persona në Itali, Slloveni, Kroaci, Bullgari, Holandë dhe Kolumbi, të gjithë të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge.

Veprimtaritë hetimore kanë vazhduar për më shumë se një vit dhe kanë nisur me bashkëpunimin e gjyqësorit dhe policisë kolumbiane, së bashku me Agjencinë e Hetimeve të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së.

Hetuesit kanë bërë të mundur rindërtimin e rrjetit të marrëdhënieve midis prodhuesve të kokainës në Amerikën e Jugut dhe blerësve në treg në territorin italian dhe evropian, që i përkasin subjekteve të njohura të krimit të organizuar që veprojnë në Veneto, Lombardi, Lacio dhe Kalabria.

Në mes të zinxhirit të shpërndarjes janë identifikuar agjentë dhe tregtarë të rëndësishëm me shumicë si dhe operatorë të ndryshëm transporti, ndaj të cilëve janë dhënë masat paraprake.

Jo vetëm hetime teknike dhe klasike, por provat janë mbledhur edhe nëpërmjet përdorimit të agjentëve “të fshehtë”, të cilët depërtuan në organizatë duke simuluar për të menaxhuar pjesën logjistike të trafikut. Mbledhja e provave u mundësua nëpërmjet 19 “dërgesave të kontrolluara” të njëpasnjëshme, të zhvilluara midis majit 2021 dhe majit 2022, falë të cilave u identifikuan ndërmjetësues të rëndësishëm në sistemin botëror të trafikut të drogës dhe një numër i madh transportuesish që vepronin si në territorin italian dhe të huaj.

Janë sekuestruar 4300 kg neto kokainë një nga kapjet më të mëdha ndonjëherë në Evropë, e cila llogaritet të jetë paguar për rreth 96 milionë euro nga grupet e blerësve kriminalë. Në tregun italian, shitjet me pakicë do të kishin dyfishuar vlerën përfundimtare, duke arritur në një çmim prej të paktën 240 milionë euro. Gjatë operacionit, përveç disa automjeteve, duke përfshirë një kamion dhe një fuoristradë me vlerë mbi 100 mijë euro, u sekuestruan edhe 1.850.000 euro cash: burime të mëdha financiare dhe pasurore të vjedhura sot nga disponueshmëria e organizatave të egra kriminale falë punës së specialistë të Guardia di Finanza, të cilët vepruan në kontakt të ngushtë dhe në unitet me Autoritetin Gjyqësor.

Detajet e operacionit do të bëhen të ditura gjatë një konference për shtyp që do të mbahet sot në zyrën e Prokurorit Publik të Triestes, Dr. Antonio De Nicolo, në orën 11:30.