Bashkimi Evropian i trembet “cunamit” botëror

Përditësuar më: 10/6/2022, ora 09:25
javelin ukraine porosit edhe shqiperia 2 1280x720

Bashkimi Evropian i trembet “cunamit” botëror

Përditësuar më: 10/6/2022, ora 09:25

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, ka paralajmëruar për një “efekt domino” në të gjithë botën që mund të shkaktohet nga lufta Ukrainë.

“Nëse lufta nuk përfundon shpejt, mund të kemi një “cunami” botëror”, tha spanjolli.

Shefi i diplomacisë evropiane theksoi se mënyra e vetme për të shmangur një skenar të tillë është “fitorja e Ukrainës” dhe që të ndodhë kjo, sipas tij, “duhet të jemi të përgatitur për të paguar çmimin e lirisë”.