Biden: Zelensky nuk donte të dëgjonte për pushtimin, kryebashkiaku i Mariupolit: Ndërtesat janë shkatërruar me kufoma brenda

Përditësuar më: 11/6/2022, ora 10:28
ushtari ukrians

Biden: Zelensky nuk donte të dëgjonte për pushtimin, kryebashkiaku i Mariupolit: Ndërtesat janë shkatërruar me kufoma brenda

Përditësuar më: 11/6/2022, ora 10:28

Ndërkohë që forcat ruse përqëndrohen në Donbass dhe Severodonetsk, Lysychansk dhe qytete të tjera në lindje qëndrojnë ende në këmbë, trupat nga Kievi kanë kundërsulmuar në Kherson, ndërsa Ukraina po humbet vijën e parë kundër Rusisë për mungesë armësh.

Vëzhgimi i hidhur vjen drejtpërdrejt nga inteligjenca ukrainase, e cila rinis apelin, që nuk ka pushuar kurrë, për perëndimorët për të furnizuar me armët e nevojshme Kievit për të zmbrapsur pushtimin e Vladimir Putinit. Një apel ndaj të cilit, sipas qeverisë së Volodymyr Zelensky, aleatët po përgjigjen më ngadalë dhe me më pak bujari sesa pritej fillimisht.

Ukraina kthehet për të kërkuar armë kundër Rusisë, duke u ankuar për mungesën e municioneve. “Moska do të shkatërrojë çdo qytet në Donbass, por ne do të bëjmë gjithçka për të ndaluar rusët për sa kohë që ka artileri nga partnerët tanë perëndimorë”, ka deklaruar Zelensky.

Ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden tha se homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelensky “nuk donte të dëgjonte” paralajmërimet amerikane përpara pushtimit rus të Ukrainës.

“Unë e di që shumë njerëz menduan se po e ekzagjeroja, por e dija që kishim informacionin për të mbështetur analizën që presidenti rus Vladimir Putin kishte kaluar kufirin. Nuk kishte dyshim dhe Zelensky nuk donte të dëgjonte, ashtu si shumë njerëz të tjerë. Unë e kuptoj pse, por në fund Putini e bëri atë që bëri”, tha Biden.

Ndërkaq kryebashkiaku i Mariupolit flet për ndërtesat e prishura nga rusët me kufoma ende brenda, të cilat përfundojnë në landfill me rrënojat. Kryetari i bashkisë i cili u largua nga Mariupol drejt territorit të kontrolluar nga Ukraina thotë se në fillim “uzurpuesit përfshinin banorët e Mariupolit në çmontimin e kujdesshëm të rrënojave”, por më pas kur panë numrin aktual të trupave që erdhën u gjetën, ata menjëherë i plarguan banorët vendas.

“Numri i vërtetë i kufomave nën rrënojat e shtëpive të shkatërruara është i frikshëm Midis 50 dhe 100 njerëz u vranë në pothuajse të gjitha ndërtesat e shkatërruara dhe 1300 ndërtesa u shkatërruan në qytet”, shkruan Boychenko në kanalin Telegram të Këshillit Bashkiak të Mariupolit.

Kryebashkiaku shton se  prishja e ndërtesave u krye pa dallim dhe trupat e banorëve të Mariupolit të vrarë në luftime u dërguan në landfill bashkë me rrënojat. Komuna e Mariupol vlerëson se të paktën 22,000 banorë të qytetit juglindor të Ukrainës u vranë gjatë tre muajve të parë të luftës. “Fatkeqësisht, numri real i njerëzve të vrarë mund të jetë shumë më i lartë se sa raportohet,” sipas Boychenko.

Ndërkohë, Franca është gati “të marrë pjesë në një operacion” për “zhbllokimin e portit të Odessa”, ndërsa Scholz sot viziton Bullgarinë.