“Marshim për jetën tonë”, mijëra njerëz kërkojnë ligje më të rrepta ndaj armëve në SHBA

Përditësuar më: 12/6/2022, ora 08:54

“Marshim për jetën tonë”, mijëra njerëz kërkojnë ligje më të rrepta ndaj armëve në SHBA

Përditësuar më: 12/6/2022, ora 08:54

Mijëra protestues janë mbledhur në të gjithë SHBA-në për të kërkuar ligje më të rrepta për armët pas dy të shtënave masive.

Ata që morën pjesë në qindra marshime mbanin slogane si “Dua lirinë nga pushkatimi”.

Presidenti i SHBA Joe Biden mbështeti protestat, duke i bërë thirrje Kongresit të “kalojë legjislacionin e armëve për sigurinë E përbashkët”.

Pavarësisht kësaj shanset për ndryshim ligjor ka të ngjarë të shfuqizohen nga republikanët.

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur u vranë në të shtënat e 24 majit në shkollën fillore  “Robb Elementary” në Uvalde, Teksas.

Ai sulm, dhe një ditë tjetër më parë në Buffalo, Nju Jork, në të cilin u vranë 10 persona, ka çuar në thirrje të reja për veprim mbi kontrollin e armëve në SHBA.

Të shtunën, grupi i sigurisë së armëve March For Our Lives, i themeluar nga të mbijetuarit e të shtënave në shkollën e Parkland 2018 në Florida, tha se rreth 450 mitingje do të mbaheshin në të gjithë vendin, duke përfshirë Uashington DC, Nju Jork, Los Anxhelos dhe Çikago.

Grupi tha se nuk do t’i linte politikanët të “ulnin duart” pasi njerëzit vazhdojnë të vdesin.

March For Our Lives (MFOL) tha se mosveprimi i liderëve politikë po vriste amerikanët.

“Ne nuk do t’ju lejojmë më të rrini duar kryq, ndërsa njerëzit vazhdojnë të vdesin,” tha në një deklaratë Trevon Bosley, një anëtar i bordit të MFOL.

Duke folur para protestuesve në Uashington DC, një nga të mbijetuarit e të shtënave në Parkland, David Hogg, tha se vrasjet e fëmijëve në Uvalde “duhet të na mbushin me zemërim dhe kërkesa për ndryshim, jo ​​debate të pafundme, por kërkesa për ndryshim, tani”.

Garnell Ëhitfield, nëna 86-vjeçare e të cilit u vra në të shtënat me motive racore në Buffalo, Nju Jork më 14 maj, u tha turmave në Uashington: “Ne jemi këtu për të kërkuar drejtësi.

“Ne jemi këtu për të qëndruar me ata që janë mjaft të guximshëm për të kërkuar legjislacion të arsyeshëm për armët.”

Ndër politikat e tjera, MFOL ka bërë thirrje për një ndalim të armëve të sulmit, kontrolle universale për ata që përpiqen të blejnë armë dhe një sistem kombëtar licencimi, i cili do të regjistronte pronarët e armëve.