“Më ndryshuan planet”, Lajçak: Situatë e re Kosovë-Serbi, nuk lejojmë të ketë krizë

Publikuar më: 30/6/2022, ora 16:00
MB REAGON LAJCAK frame 0 1280x720

“Më ndryshuan planet”, Lajçak: Situatë e re Kosovë-Serbi, nuk lejojmë të ketë krizë

Publikuar më: 30/6/2022, ora 16:00

Përfaqësuesi i Posaçëm I Bashkimit Europian për dialogun, Mirsolav Lajçak, tha se në marrëdhëniet Kosovë-Serbi është krijuar një situatë e re, e cila i ndryshoi planet dhe temat e vizitës së tij në Prishtinë e Beograd.

Kjo erdhi pasi qeveria Kurti vendosi reciprocitetin në mjetet e identifikimit pas kalimeve kufitare dhe për targat e automjeteve.

Lajçak tha për mediat në Beograd se kjo situatë duhet të zgjidhet.

“Unë erdha në rajon për të përgatitur takimin e radhës të liderëve dhe për të folur për përparimin dhe normalizimin e marrëdhënieve, por tani duhet ta zgjidhim këtë situatë. Nuk duhet të lejojmë që të ndodhë një krizë”, u shpreh ai.

Ndërmjetësuesi iBE nënvizoi se pati një bisedë shumë serioze me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, lidhur me nevojën për të kërkuar zgjidhje përmes dialogut dhe jo konfrontimit.