“Priten vendime që ndikojnë botën”, Putin-Erdogan për herë të parë ballë për ballë nga nisja e luftës

Publikuar më: 19/7/2022, ora 19:25
MB PUTIN ERDOGAN frame 234 1280x720

“Priten vendime që ndikojnë botën”, Putin-Erdogan për herë të parë ballë për ballë nga nisja e luftës

Publikuar më: 19/7/2022, ora 19:25

Takimi I shumëpritur në Iran ka ndodhur. Presidenti I Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, bisedoi ballë për ballë me homologun rus, Vladimir Putin, për herë të parë që prej nisjes së luftës në Ukrainë. Zhbllokimi I eksporteve të grurit ishte çështja kryesore në agjendë, ndërsa diskutime patën edhe për thellimin e bashkëpunimit në disa fusha.

“Rezultati që do të marrim nga këtu do të ndikojë pozitivisht në të gjithë botë”, theksoi Erdogan. Por optimizmi u shua paksa nga pala tjetër. Putin nënvizoi se jo të gjitha çështjet për eksportin e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi janë zgjidhur.

“Me ndërmjetësimin tuaj ne kemi ecur përpara. Megjithatë, jo të gjitha çështjet janë zgjidhur, por fakti që ka një lëvizje është tregues i mirë”, ka thënë presidenti rus në Teheran. Takimi I dy liderëve, vjen pasi qeveria turke raportoi se Kievi dhe Moska janë në prag të nënshkrimit të një ujdie për eksportin e grurit ukrainas, gjë e cila do të zbuste krizën në mbarë botën.