Shefi i CIA-s: Putini nuk është në gjendje të keqe shëndetësore

Publikuar më: 21/7/2022, ora 07:17
Putin 1280x720

Shefi i CIA-s: Putini nuk është në gjendje të keqe shëndetësore

Publikuar më: 21/7/2022, ora 07:17

Nuk ka asnjë informacion për inteligjencën që Vladimir Putin është i paqëndrueshëm ose në gjendje të keqe shëndetësore. Kështu deklaroi drejtori i CIA-s, William Burns në Forumin e Sigurisë Aspen në Kolorado.

Ka pasur spekulime në rritje dhe të pakonfirmuara mediatike se zoti Putin, i cili mbush 70 vjeç këtë vit, mund të vuante nga shëndeti i keq, ndoshta nga kanceri.

Por William Burns tha se nuk kishte prova për ta treguar këtë, duke bërë shaka se ai dukej “shumë i shëndetshëm”.

“Ka shumë thashetheme për shëndetin e presidentit Putin dhe me sa mund të themi se ai është plotësisht shumë i shëndetshëm”, tha zoti Burns.

Duke iu përgjigjur të qeshurës, ai shtoi se ky nuk ishte një gjykim zyrtar i inteligjencës.

Burns, i cili shërbeu si ambasador në Moskë, tha se ai kishte vëzhguar liderin rus për më shumë se dy dekada.

Sipas tij, zoti Putin është një besimtar i madh në kontrollin, frikësimin dhe barazimin, dhe këto tipare janë ngurtësuar gjatë dekadës së fundit, pasi rrethi i tij i këshilltarëve është tkurrur.

“Ai është i bindur se fati i tij si udhëheqës i Rusisë është të rivendosë Rusinë si një fuqi e madhe. Ai beson se çelësi për ta bërë këtë është të rikrijojë një sferë ndikimi në fqinjësinë e Rusisë dhe ai nuk mund ta bëjë këtë pa kontrolluar Ukrainën.”

Komentet e tij erdhën pasi SHBA-ja njoftoi se do t’i siguronte Ukrainës më shumë armë me rreze të gjatë.

Më herët, Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se fokusi ushtarak i Rusisë në Ukrainë nuk ishte më “vetëm” lindja dhe la të kuptohej se strategjia e Moskës kishte ndryshuar pasi Perëndimi furnizoi Ukrainën me armë të tilla.