Trazirat e Kapitolit, hetimi i Kongresit: Trump injoroi lutjet për të dënuar sulmin

Publikuar më: 22/7/2022, ora 07:14
HETIM TRUMP 22 frame 1409 1 1280x720

Trazirat e Kapitolit, hetimi i Kongresit: Trump injoroi lutjet për të dënuar sulmin

Publikuar më: 22/7/2022, ora 07:14

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, pa trazirat e vitit të kaluar në Kapitol në TV në Shtëpinë e Bardhë, duke injoruar fëmijët dhe ndihmësit e tij që “e lutën” të largonte turmën. Është ky rezultati i një hetimi të Kongresit.

“Ai zgjodhi të mos veprojë”, tha Adam Kinzinger, një nga dy republikanët në komitetin e udhëhequr nga Demokratët.

Në seancën dëgjimore u tha se Trump nuk i bëri asnjë telefonatë të vetme stafit të zbatimit të ligjit ose të sigurisë kombëtare.

Ai ishte i motivuar nga “dëshira e tij egoiste për të qëndruar në pushtet”, pretendoi hetimi.

Të enjten mbrëma, komiteti i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve përdori seancën e tij të tetë të verës për të hartuar një afat kohor të aktiviteteve të zotit Trump mbi 187 minuta, më 6 janar 2021, ndërsa një turmë e mbështetësve të tij bastisi Kongresin.

Paneli po kërkon të ndërtojë çështjen ku republikani Trump ka vepruar ilegalisht në një përpjekje për të përmbysur humbjen e tij nga demokrati Joe Biden, në zgjedhjet presidenciale të nëntorit 2020.

Trump, i cili ka lënë të kuptohet se mund të kandidojë sërish për president në vitin 2024, e ka hedhur poshtë hetimin, që sipas tij është krijuar për të shkëputur amerikanët nga “katastrofa” e qeverisjes demokratike.

Mes inflacionit më të lartë në katër dekada, vlerësimi i miratimit të zotit Biden ka rënë në nivelin më të ulët të çdo drejtuesi të Shtëpisë së Bardhë në epokën moderne në këtë fazë të presidencës.