Forcat ruse vrasin dy amerikanë në Ukrainë

Publikuar më: 23/7/2022, ora 09:23
lufta ne ukraine 1187x720

Forcat ruse vrasin dy amerikanë në Ukrainë

Publikuar më: 23/7/2022, ora 09:23

Dy amerikanë janë vrarë gjatë luftimeve kundër Rusisë në Ukrainë. Edhe pse identiteti i tyre nuk është bërë i ditur, mediat amerikane kanë konfirmuar lajmin. Mësohet se ata janë vrarë duke luftuar në rajonin e Donbasit.

Të paktën edhe dy shtetas të tjerë amerikanë janë vrarë duke luftuar në Ukrainë, ndërsa dy të tjerë janë zënë rob dhe rrezikojnë të ekzekutohen nga Rusia.

Ata janë Alexander Drueke, 39 vjeç dhe Andy Huynh, 27 vjeç, të dy nga Alabama. Ata u kapën nga forcat ruse më 11 qershor, kur grupi i tyre u godit nga forcat ruse në rajonin e Kharkivit, në verilindje të Ukrainës, pranë kufirit me Rusinë.