Beyoncé rikthehet me “Renaissance”, publikohet dy ditë më herët

Publikuar më: 28/7/2022, ora 19:57

Beyoncé rikthehet me “Renaissance”, publikohet dy ditë më herët

Publikuar më: 28/7/2022, ora 19:57

Një album i ri i Beyoncé është gjithmonë një ngjarje e suksesshme, një moment i unitetit të kulturës pop në një peizazh të thyer. Dallimi me “Renaissance” e kësaj jave, është se është ai për të cilin fansat kanë pasur kohë të përgatiten. Ndërsa Beyoncé e 2013-ës dhe Lemonade e 2016-ës arritën të dyja pa ndonjë paralajmërim, albumi i saj i shtatë ka ndjekur një lançim më tradicional. Ai u njoftua gjashtë javë më parë së bashku me një kopertinë të Vogue dhe u pasua nga një këngë, e rikthimit të shtëpisë së viteve ’90 house throëback Break My Soul. Beyoncé iu bashkua TikTok në fillim të këtij muaji, mjeti de facto promovues për çdo yll bashkëkohor pop.

Por përafërsisht 36 orë përpara daljes së planifikuar në mesnatën e së enjtes, albumi i shtatë i Beyonce-s me sa duket është zbuluar. Mediat sociale u mbushën me komente mbi rrjedhjen dhe “Variety” mundi të sigurojë skedarë flac me cilësi të lartë që sigurisht tingëllojnë si albumi brenda pak minutash. Disa postime treguan kopje CD të albumit në shitje, me sa duket në Evropë.

Këngëtarja zbuloi listën e këngëve për albumin e saj të shtatë “Renaissance” javën e kaluar. Lista e këngëve, e cila u postua në historinë e saj në Instagram, përfshin shumë tituj intrigues si “America Has a Problem,” “Alien Superstar,” “Church Girl,” “Cuff It,” “Thique,” “All Up in Your Mind” dhe së bashku me këngën “Break My Soul”.

“Renaissance” është albumi më i pritur i superyllit të vitit 2022 dhe ai që tashmë e ka parë këngëtaren 40-vjeçare të kthehet në nivelet e larta të listave të këngëve. Në Amerikë, Break My Soul u bë singel i parë solo i Beyoncé në Top 10 në gjashtë vjet dhe e vendosi ish-yllin e Destiny’s Child së bashku me Michael Jackson dhe Paul McCartney si të vetmit artistë në historinë e Billboard që arritën të paktën 20 këngët më të mira në 10-shen e artistëve dhe si anëtar i një grupi. Ndërkohë, në Mbretërinë e Bashkuar, Break My Soul aktualisht është në vendin e katërt, duke shënuar hyrjen e saj të parë në Top 10 që nga Drunk in Love e 2013-ës.

“Break My Soul është një nga gjërat më komerciale që ajo ka publikuar në një kohë të gjatë”, thotë Christopher Molanphy, analist amerikan dhe kritik popi. “Ajo që ishte interesante për Beyoncé në vitet 2010 ishte se aq e gjithëpranishme sa ishte në kulturën popullore, ajo nuk ishte një krijuese tradicionale e hiteve. Albumi i saj i fundit që ishte i mbushur me hite ishte “I Am… Sasha Fierce” dhe u publikua në vitin 2008.”