Pushime në det pa makinë dhe avion, plazhe të paprekura dhe me kosto të ulët

Publikuar më: 1/8/2022, ora 10:25

Pushime në det pa makinë dhe avion, plazhe të paprekura dhe me kosto të ulët

Publikuar më: 1/8/2022, ora 10:25

Marrja me qira e një makine mund të jetë stresuese, ashtu si gjetja e një bilete avioni që nuk kushton, qoftë për një pushim veror buzë detit apo thjesht për një fundjavë larg.

Duke folur për këtë, aplikacioni i udhëtimit Omio ka renditur një listë me mbi 1000 destinacione evropiane dhe ka zgjedhur 5 vendpushimet më të mira bregdetare që mund të arrihen me tren, autobus ose traget, kështu që sapo të mbërrini në destinacionin tuaj, gjithçka që duhet të bëni është të shkoni në plazh direkt në këmbë ose duke përdorur transportin publik.

Portonovo dhe Parku Natyror Conero – Me 17 flamuj blu, rajoni Marche renditet i treti në renditje për numrin e plazheve të paprekura, pika më e kërkuar nga udhëtarët është Parku Natyror Conero, ku ka gjire dhe limane të egra me ujëra të kritalta, plazhe me rërë të bardhë, shkëmbinj dhe bimësi të harlisur. E përkryer si për dembelët ashtu edhe për dashamirësit e natyrës që nuk e kanë problem një shëtitje për të arritur në det, kjo zonë është shtëpia e plazheve spektakolare, si Portonovo, vetëm 12 minuta nga stacioni, San Michele. Duke vazhduar në jug, mund të kaloni një ditë në plazhin e Porto Recanatit, një hyrje e re në renditjen prestigjioze të Fondacionit për Edukimin Mjedisor.

Riviera Franceze, Francë – I lidhur mirë me vende të tjera mesdhetare, qyteti elegant bregdetar francez krenohet me plazhe të shumta magjepsëse brenda mundësive të lehta të qendrës së qytetit. La Réserve, një plazh i vogël me guralecë, i vendosur në lindje të portit, larg objekteve më të njohura përgjatë Promenade des Anglais, mbetet i preferuari i vendasve, si dhe një vend i përkryer për t’u vizituar në Instagram. Dhe lista vazhdon: Plazhi Ruhl është plazhi më miqësor për familjen; Blue Beach, Blue Flag 2022, është një parajsë për adhuruesit e sporteve ujore; Coco Beach është perfekt për të parë të famshëm. Nëse preferoni plazhet me rërë, Villefranche-sur-Mer mund të arrihet në vetëm 2 minuta me tren!

Korfuz dhe Ishujt Jonianë, Greqi – Nëse ideja juaj për pushime përfshin kalimin nga të qenit i rrethuar nga ullinj, gjinkalla dhe party në plazh, Korfuzi është destinacioni i duhur për ju. Plazhet më piktoreske të ishullit ndodhen përgjatë bregut perëndimor, në jug të gjirit spektakolar të Paleokastritsa, dhe përfshijnë pika magjike si Paradise Beach ose Rovinia Beach, të cilat mund të arrihen vetëm me varkë. Duke zbritur në bregdet do të gjeni Glyfadën, e famshme për perëndimin e diellit dhe klubet e plazhit, dhe dunat Halikounas, një rrip rëre midis detit Jon dhe liqenit Korision, një nga më të egrat në ishull. Në veri të Paleokastricës mos humbisni Porto Timoni dhe Canal d’Amour, jo shumë larg fshatit Sidari, ndoshta plazhi më romantik në ishull.

Barcelona, ​​Kosta Brava dhe Ishujt Balearik, Spanjë – Me 729 flamuj blu, Spanja është vendi që mbledh më shumë çmime edhe këtë vit. Nga plazhet e gjalla të qytetit si Barceloneta deri te kaleta më të izoluara në Menorca, ka diçka për të gjithë. Nëse doni të përjetoni emocionet e një udhëtimi rrugor, por nuk keni makinë, mund të udhëtoni me autobus përgjatë gjithë bregdetit të Mesdheut. Pasi të jeni në Barcelonë, mund të zgjidhni të vizitoni kryeqytetin spanjoll ose të eksploroni disa xhevahire natyrore jashtë qytetit, si plazhet e Palafrugell ose Begur. Ju mund të organizoni një udhëtim në fshatrat simpatikë aty pranë, si Sitges (30 minuta me autobus), një destinacion miqësor për LGBTQ + që krenohet me plazhe të bukura duke përfshirë Sebastià qendrore dhe plazhin Pebre (45 minuta nga qendra).