Meta për ngjarjen në Himarë: Rama bën viktimën, por është autori që jep garanci

Publikuar më: 3/8/2022, ora 15:28

Meta për ngjarjen në Himarë: Rama bën viktimën, por është autori që jep garanci

Publikuar më: 3/8/2022, ora 15:28

Edi Rama bën viktimën, ndërkohë është autor i ngjarjes. Kështu e cilësoi Ilir Meta reagimin e kryeministrit për ngjarjen tragjike të Himarës. Në një deklaratë për mediat, kreu i Partisë së Lirisë u shpreh se qeveria del garantore ndaj atyre që konsiderohen të fortët, gjë që shkakton edhe situata tragjike.

“Sot kërkon të bëjë viktimën, sepse autori i këtyre vrasjeve është ai me arrogancën e tij. Është ai që i jep siguri politike dhe garanci për pandëshkueshmëri të gjithë atyre që sillen në atë mënyrën siç e pamë dje. Populli po ringrihet dhe duke u ngritur populli do të ngrihet edhe shteti dhe kjo është e padiskutueshme”, u shpreh Meta. 

Deklarata e Metës u bë nga Roskoveci ku ishte për të parë nga afër problematikat e bujqësore dhe blegtorale.

“Ka falimentuar pikërisht për shkak të një kryeministri diletant që u bënë 10 vjet që bën eksperimente kundër shqiptarëve, kundër shtetit, dhe që pothuajse ka falimentuar gjithçka”, theksoi kreu i Partisë së Lirisë.

Rikthimi i Metës në politikë erdhi nga zyra e Presidentit të Republikës, por fermerët i kujtuan kohën që qeveriste me Edi Ramën, duke kritikuar veprimet e ish-ministrit të Bujqësisë, Edmond Panariti, të cilin kreu i Partisë së Lirisë e kishte në krah.

“Edhe ju kur keni qenë në qeverisje me Ramën, keni bërë gabimin më fatal me këtë njeriun që ka qenë ministër Bujqësie. Keni dhënë 10% subvencionimeve pikave të grumbullimit. Keni bërë gafën numër 1”, kritikoi fermeri.

Pas marrjes së drejtimit të Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka filluar takimet në terren.