77 vjet nga Hiroshima, Guterres: Njerëzimi po luan me armën e mbushur

Publikuar më: 6/8/2022, ora 09:51
guterrez 1 1280x720

77 vjet nga Hiroshima, Guterres: Njerëzimi po luan me armën e mbushur

Publikuar më: 6/8/2022, ora 09:51

Sekretari i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, bëri thirrje për ndalimin e rritjes së rezervave të armëve bërthamore, në ceremoninë e sotme përkujtimore për 77-vjetorin e bombës në Hiroshima. Ai paralajmëroi se disa kriza me “nuanca të rrezikshme bërthamore” po përhapen me shpejtësi.

“Armët bërthamore nuk kanë kuptim. Tre çerek shekulli më vonë, ne duhet të pyesim veten se çfarë mësuam nga reja e kërpudhave që u ngrit mbi këtë qytet në vitin 1945″, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së në Parkun Memorial të Paqes në Hiroshima.

Në ceremoninë për nder të viktimave të sulmit të parë atomik të aviacionit amerikan, i cili ndodhi më 6 gusht 1945, të mbijetuarit e bombave bërthamore të Hiroshima dhe Nagasaki, marrin pjesë aktivistë të rinj të paqes, kryeministri japonez Fumio Kishida dhe autoritete të tjera lokale.

“Krizat me nuanca të rënda bërthamore po përhapen me shpejtësi, nga Lindja e Mesme në Gadishullin Korean, deri në pushtimin rus të Ukrainës. Njerëzimi po luan me një armë të mbushur,” paralajmëroi ai.

Më në fund, Guterres e quajti Konferencën aktuale të Rishikimit të Traktatit të Mospërhapjes së Armëve Bërthamore që po zhvillohej në Nju Jork një “shenjë shprese” dhe u kërkoi palëve të interesuara “të veprojnë urgjentisht për të eliminuar rezervat që kërcënojnë të ardhmen tonë, për të forcuar dialogun, diplomacinë dhe negociatat dhe për të mbështetur programin e çarmatimit, duke eliminuar këto pajisje shkatërrimi”.

Ai më pas u kërkoi vendeve me arsenal bërthamor një angazhim për mos përdorim të tij dhe për të siguruar shtetet e tjera se nuk do të përdorin, ose kërcënojnë të përdorin, armë atomike kundër tyre.