“Çmendet” moti në Francë, era mbi 220 kilometra në orë, 5 të vdekur

Publikuar më: 18/8/2022, ora 21:17

“Çmendet” moti në Francë, era mbi 220 kilometra në orë, 5 të vdekur

Publikuar më: 18/8/2022, ora 21:17

Stuhitë me erë që i kalon 220 kilometra në orë kanë goditur ishullin francez të Korsikës, duke i marrë jetën 5 personave, ndërsa janë shkaktuar edhe dëme të mëdha si pasojë e

Pamje të tmerrshme janë shpërndarë në rrjetet sociale me objekte të ngritura në ajër nga era e fortë pranë një aeroporti, breshri thyen xhamat e makinave, ndërsa era ka shkulur pemët.

Ishulli i Francës kishte përjetuar një verë me temperatura tejet të larta dhe të thatë, e cila tashmë ka ndryshuar tërësisht duke u goditur nga stuhia dhe reshje rekord shiu, të cilat në pak orë plotësuan mungesën e gjatë.