Publikohen pamjet e bunkerit të mbushur me armë e municione në Tiranë

Publikuar më: 18/8/2022, ora 20:29

Publikohen pamjet e bunkerit të mbushur me armë e municione në Tiranë

Publikuar më: 18/8/2022, ora 20:29

Policia ka bërë të ditur se ka finalizuar këtë të enjte operacionin e koduar “Arsenali” ku janë gjetur armë, municion luftarak, granata, 3 automjete, njëri prej tyre i blinduar, 3 motomjete pa targa, një Jet ski, targa të ndryshme shqiptare dhe të huaja, 2 fenelina policie dhe 1 paruke.

Për këtë rast, policia bën të ditur se është vënë në pranga në flagrancë 62-vjeçari që i mbante në garazh, shpallet në kërkim djali i tij.

“Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 6, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, se në Kodër-Mëzes, në një magazinë, një shtetas mbante armë zjarri të llojeve të ndryshme, kanë organizuar dhe finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Arsenali”. Në kuadër të këtij operacioni u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit: – K. Ç., 62 vjeç, për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpëethyese dhe i municionit”. Gjithashtu, u shpall në kërkim djali i tij, shtetasi E. Ç., 35 vjeç. Gjatë kontrollit të ushtruar në garazhin 62-vjeçarit, në Kodër-Mëzes, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 1 automatik, 1 snajper me dylbi, 2 mitralozë, 2 silenciatorë, 2 granata hedhesë të lehta kundratank, 9 granata të tjera të llojeve të ndryshme, sasi e konsiderueshme municioni luftarak,3 automjete, njëri prej tyre i blinduar, 3 motomjete pa targa, 1 mjet lundrues “Jet ski”, 4 palë targa automjetesh shqiptare dhe të huaja, 2 fenelina policie dhe 1 paruke.

Po punohet për kapjen e shtetasit E. Ç., si dhe për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale”, bën të ditur policia.