Pandemia, janë 341 të infektuarit në 24 orët e fundit

Publikuar më: 21/8/2022, ora 17:27
koronavirusi ne shba varianti delta i ri  1024x576

Pandemia, janë 341 të infektuarit në 24 orët e fundit

Publikuar më: 21/8/2022, ora 17:27

Në buletinin e sotëm të Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se asnjë person ka humbur jetën nga koronavirusi në vendin tonë, ndërsa 341 të tjerë rezultuan të infektuar nga 904 testime të kryera në 24 orët e fundit.

Janë 3,791 qytetarët aktivë me Covid19, ndërkohë që në spital po marrin trajtim 24 pacientë.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 904 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 341 qytetarë, në këto bashki:

111 në Tiranë, 29 në Lushnje, 23 në Fier, 20 në Durrës, nga 19 qytetarë në Shkodër, Vlorë, nga 15 qytetarë në Kamëz, Kavajë, 9 në Sarandë, 7 në Gramsh, nga 6 qytetarë në Gjirokastër, Devoll, nga 5 qytetarë në Lezhë, Krujë, Delvinë, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Bulqizë, Divjakë, nga 3 qytetarë në Kukës, Rrogozhinë, Mallakastër, Përmet, Korçë, nga 2 qytetarë në Vorë, Patos, Selenicë, Himarë, Kolonjë, Dimal, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Has, Mirditë, Kurbin, Shijak, Këlcyrë, Tepelenë, Berat. 

Janë 3,791 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 24 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 331 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 317,564 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            341

Të shëruar në 24 orë          331

Të shtruar në spitale            24

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                    904

Testime totale               1,951,230

Raste pozitive                  324,931

Raste të shëruara              317,564                                                                                                              

Raste Aktive                        3,791

Humbje jete                         3,576