Sulmi në uzinën e Gramshit, reagon ambasadorja amerikane

Publikuar më: 21/8/2022, ora 11:25
uzina gramsh ruset 6 1280x720

Sulmi në uzinën e Gramshit, reagon ambasadorja amerikane

Publikuar më: 21/8/2022, ora 11:25

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, reagoi lidhur me ngjarjen e ndodhur një natë më parë në uzinën ushtarake të Gramshit, ky dy ushtarë mbetën të lënduar pasi kapën një shtetas rus që tentoi të hynte në uzinë, ndërsa arrestuan edhe dy të tjerë që e shoqëronin.

“Fola me ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Shefin e Shtabit, Gjeneral Kingji për t’i uruar shërim të shpejtë dy ushtarëve që u dëmtuan teksa mbronin një godinë ushtarake. Qëndrojmë krah aleatit tonë teksa autoritetet hetojnë plotësisht për të përcaktuar faktet dhe për të gjetur përgjegjësit”, tha Kim në një postim në Twitter.

Kryeministri Edi Rama tha të shtunën se tre të arrestuarit dyshohen për spiunazh. “Çfarë trishtimi që edhe kur bëhet fjalë për një ngjarje kaq delikate sa ajo e Gramshit, gjithëfarë gjelash laramanë ia marrin avazit majë plehut të interesave të tyre mizerabël! Po edhe çfarë krenarie për rojet ushtarake që i neutralizuan tre individët e dyshuar për spiunazh!”, tha Rama. “Shërim të shpejtë të lënduarve dhe tani të presim zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje!”.

Të dielën në mëngjes, ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, tha se incidenti i ndodhur në uzinën ushtarake në Gramsh një natë më arë, ku dy ushtarë mbetën të lënduar pasi kapën një shtetas rus që tentoi të futej në ambientet e uzinës, tregon se Shqipëria duhet të modernizojë kapacitet e saj ushtarake.“Vijnë edhe kohëra si këto, kur na duhet të kalojmë nga politika e demilitarizimit te politika e modernizimit të ushtrisë dhe pse jo, të tërheqjes së investitorëve të huaj për t’i rikativizuar edhe ato industri të fjetura ushtarake, të lëna pa funksion”, tha Peleshi për gazetarët pasi vizitoi dy ushtarët e plagosur.

Ministri shtoi se ngjarja nuk duhet të minimizohet, por as nuk duhet të shkaktohet panik prej saj. Ai dha detaje mbi 3 shtetasit e huaj – 2 rusë dhe 1 ukrainas – tashmë të arrestuar nga autoritetet. “Janë pikasur nga strukturat tona, edhe të inteligjencës. Agjencia jonë e inteligjencës ka qenë pranë ngjarjes, ka qenë vazhdimisht e informuar, që kur ka lindur dyshimi e deri kur ka ndodhur ngjarja. Personi që ka kapërcyer gardhin e uzinës, në momentin që është kapur nga ushtarët tanë, ka përdorur spray. Fatmirësisht ata janë në gjendje shumë të mirë dhe do të largohen sot nga spitali”, tha Peleshi.

Çfarë ndodhi në uzinën e Gramshit?

Policia e Gramshit dha detaje lidhur me sulmin e ndodhur në uzinën ushtarake këtë të shtunë. “Nga shërbimet e Uzinës Ushtarake Çekin në Gramsh, është njoftuar se ne afërsi të rrethimit të uzinës është konstatuar një shtetas i paidentifikuar me aparat fotografik në dorë, i cili ka tentuar të fotografojë ambientet e zonës ushtarake”.

“Në momentin që 2 ushtarakët që ruanin objektin, e kanë pikasur dhe i janë afruar ta ndalojnë dhe ta kapin, shtetasi i huaj iu është kundërpërgjigjur me spray neuroparalizues, por 2 ushtarakët që ruanin uzinën kanë bërë të mundur neutralizimin e tij.

Shërbimet e Policisë me të marrë njoftim kanë shkuar menjëherë në vendngjarje dhe kanë bërë shoqërimin e shtetasit rus, Mikhail Zorin, 24 vjeç, në ambientet e Komisiaratit të Policisë Gramsh, për veprime të mëtejshme.

Gjithashtu, shërbimet e Policisë nga veprimet paraprake hetimore kanë marrë informacion se ky shtetas ishte shoqëruar edhe nga dy shtetas të tjerë dhe menjëherë kanë ngritur pika kontrolli dhe kanë kontrolluar zonën.

Shërbimet e Policisë bënë të mundur që në afërsi të kësaj zone të konstatojnë dhe të bllokojnë automjetin tip “Chevrolet”, me të cilin udhëtonin shtetasja ruse Svetlana Timofoeva, 33 vjeçe, dhe shtetasi ukrainas F. A., 25 vjeç, të cilët janë shoqëruar për veprime të mëtejshme.

Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, ndodhet në vendngjarje dhe vijon punën për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes dhe dokumentimin ligjor të saj

Për këtë ngjarja janë angazhuar Departamenti i Policisë Kriminale dhe Drejtoria e Antiterrorit në Policinë e Shtetit dhe po koordinohen veprimet me Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

Dy ushtarakët e dëmtuar pas ndihmës së parë mjekësore janë transportuar në Tiranë për ndihmë mjekësore më të specializuar dhe ndodhen nën kujdesin e mjekëve jashtë rrezikut për jetën”.