Pandemia, 104 të infektuar, 25 të shtruar në spital

Publikuar më: 22/8/2022, ora 18:22
varianti omicron koronavirus shqiperi 1280x720 1 1280x720

Pandemia, 104 të infektuar, 25 të shtruar në spital

Publikuar më: 22/8/2022, ora 18:22

Nuk ka asnjë viktimë ditën e sotme si pasojë e pandemisë së COVID-19 dhe varianteve të tij.

Ndërkohë, rastet e reja janë 104, por vetëm në 358 testime,  ndërsa të shëruarit janë 312, ku aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 25 pacientë.

Janë 3,583 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 358 testime, 104 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 312 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 358 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 104 qytetarë, në këto bashki:

41 në Tiranë, 14 në Lushnje, 8 në Berat, 6 në Gjirokastër, 5 në Vlorë, nga 4 qytetarë në Durrës, Korçë, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Kavajë, Divjakë, Mallakastër, nga 2 qytetarë në Vorë, Delvinë, Pogradec, Kolonjë, nga 1 qytetar në Skrapar, Gramsh. 

Janë 3,583 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 25 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 312 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 317,876 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Gusht 2022)

Raste të reja ditore             104

Të shëruar në 24 orë          312

Të shtruar në spitale            25

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                    358

Testime totale               1,951,588

Raste pozitive                  325,035

Raste të shëruara              317,876                                                                                              

Raste Aktive                        3,583

Humbje jete                         3,576