Historike për ekipet kosovare, Ballkani fiton ndaj Shkupit dhe kualifikohet në grupet e Conference League

Publikuar më: 25/8/2022, ora 22:17
Screenshot 3 22 1214x720

Historike për ekipet kosovare, Ballkani fiton ndaj Shkupit dhe kualifikohet në grupet e Conference League

Publikuar më: 25/8/2022, ora 22:17

Historike për futbollin kosovar. Ballkani i Suharekës ka mundur 1-0 Shkupin në derbin e Ballkanit, duke u kualifikuar në grupet e Conference League.

Pas fitores në Maqedoninë e Veriut, me rezultatin 1-2, kosovarët fitojnë edhe në stadiumin “Fadil Vokrri” me rezultatin 1-0.

Ndeshja u lehtësua që në fillim për dardanët  me kartonin e kuq të shkupianit Abdullai. Pjesa e parë u mbyll me barazim pa gola, dhe u desh minuta e 69’ që Korenica të shfrytëzonte një pakujdesi në Naumovskit dhe të gjente rrugën drejt rrjetës.

Një arritje historike, ku protagonist është edhe trajneri Ilir Daja.