“Për Darya Duginan”, trupat ruse mesazh në predhat dhe granatat ndaj ukrainasve

Publikuar më: 26/8/2022, ora 18:27

“Për Darya Duginan”, trupat ruse mesazh në predhat dhe granatat ndaj ukrainasve

Publikuar më: 26/8/2022, ora 18:27

Trupat e presidentit rus Vladimir Putin janë filmuar duke gjuajtur me breshëri municionesh ndaj forcave ukrainase, me predha dhe granata dhe me mesazhin e shkruar në to “Për Darya Duginan”.

Ushtarët rusë në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore shkruan në municione se kjo ishte hakmarrja e tyre për Duginan, vajzën 29-vjeçare të këshilltarit ‘guru’ të Putinit, e cila u vra nga një bombë në makinë në fundjavë.

Dugina, babai i të cilës Alexander Dugin është një ultranacionalist famëkeq, vdiq në një shpërthim në një autostradë pranë fshatit Bolshiye Vyazyomy pak jashtë kryeqytetit të shtunën mbrëma.

Pas bombardimit, Kremlini njoftoi që Kievi kishte punësuar për vrasjen një nënë 43-vjeçare ukrainase që kishte udhëtuar në Rusi në mesin e muajit korrik, bashkë me vajzën e saj.

Por zyrtarët ukrainas dhe perëndimorë, si dhe një numër komentuesish të shquar rusë, besojnë se bomba e makinës ishte një operacion nga forcat pro-Kremlinit me qëllim që të inkuadrojnë Ukrainën dhe të japin një justifikim për një përshkallëzim të mëtejshëm të dhunës.

Video tregon forcat ruse nga batalioni i Sparta në shtetin e Republikës Popullore të vetëshpallur të Donetsk në Ukrainën lindore duke shkruar “Për Darya Dugina”, “RIP Darya Dugina” dhe “Vajzë RIP, ne do të hakmerremi ty” në predha dhe granata.

Ushtarët më pas shihen duke gjuajtur municione drejt forcave ukrainase.

Një mbishkrim i një videoje të transmetuar në kanalet ruse të internetit pro-luftës thotë: “Për Darya Duginan – zjarr!”

Një tjetër thotë: “Kjo është ajo për të cilën ju kemi paralajmëruar. Nazistët do të duhet të dëgjojnë gjatë emrin e Daryas, ndërsa mesazhet nga djemtë tanë fluturojnë drejt tyre.

“Do të dënoheni për këtë krim, të dashur fqinjë”, thuhet në një tjetër.