BE, gati të pezullojë marrëveshjen e vizave me Rusinë

Publikuar më: 29/8/2022, ora 07:17
bashkimi europian 1024x576

BE, gati të pezullojë marrëveshjen e vizave me Rusinë

Publikuar më: 29/8/2022, ora 07:17

Bashkimi Evropian do të jetë i gatshëm të pezullojë marrëveshjen e vizave me Rusinë që daton në vitin 2007, duke e bërë më të komplikuar dhe më të kushtueshme për qytetarët rusë marrjen e dokumenteve për hyrjen në zonën Shengen. Kështu pretendon gazeta britanike “Financial Times” bazuar në burimet e tre zyrtarëve evropianë.

Ministrat e jashtëm të BE-së mund të shprehin mendimin e tyre në favor të ngrirjes së marrëveshjes midis BE-së dhe Federatës Ruse për lehtësimin e dhënies së vizave për qytetarët e tyre përkatës këtë javë, kur ata do të takohen në Pragë më 30 dhe 31 gusht.

 “Është e papërshtatshme që turistët rusë të shëtisin nëpër qytetet tona. Ne duhet t’i dërgojmë një sinjal popullatës ruse se lufta në Ukrainë nuk është e pranueshme,” shpjegoi një nga burimet për gazetën britanike.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba do të marrë pjesë në takimin jozyrtar të ministrave të BE-së të martën dhe të mërkurën në Pragë. Ukrinform e raporton këtë, duke iu referuar portalit të qeverisë së Kievit. Ministri do të zhvillojë veçmas një sërë takimesh dypalëshe me homologët e Republikës Çeke, Francës, Gjermanisë, Holandës, Belgjikës, Gjeorgjisë, Moldavisë dhe Qipros. Kuleba do të jetë gjithashtu në Suedi të hënën me kryeministren Magdalena Andersson.

Disa pjesë të marrëveshjes së vitit 2007 ishin pezulluar në fund të shkurtit të këtij viti, por një pezullim total do të hiqte efektivisht trajtimin e privilegjuar për rusët që aplikonin për viza evropiane dhe do t’i detyronte ata të siguronin dokumente shtesë, të bënin shpenzime shtesë dhe sigurisht që do të zgjaste procedurën.

Megjithatë, nuk ka konsensus për masat shtesë, si reduktimi i numrit të vizave që do t’u jepen rusëve ose bllokimi total i dhënies së tyre, apo edhe shtrirja e masës kufizuese për qytetarët e Bjellorusisë. Disa vende, duke përfshirë Poloninë dhe Republikën Çeke, ndaluan lëshimin e vizave për rusët pas pushtimit të Ukrainës dhe po i kërkojnë Brukselit një masë në nivel të BE-së. Finlanda dhe republikat baltike janë shprehur gjithashtu të gatshme për të ndaluar vizat turistike. Këto vende janë një ndalesë e privilegjuar për turistët rusë në drejtim të destinacioneve të tyre të pushimeve evropiane, pasi trafiku ajror midis BE-së dhe Rusisë është pezulluar. Nga ana tjetër, Gjermania është shumë më e kujdesshme. Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell, tha gjithashtu se ai ishte kundër një ndalimi gjithëpërfshirës.