Kamioni futet mes përmes banorëve në Hollandë, viktima dhe të plagosur

Publikuar më: 29/8/2022, ora 07:54

Kamioni futet mes përmes banorëve në Hollandë, viktima dhe të plagosur

Publikuar më: 29/8/2022, ora 07:54

Gjashtë persona humbën jetën dhe shtatë të tjerë u plagosën në Holandë kur një kamion doli nga rruga dhe u përplas në një barbekju të komunitetit.

Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së shtunës në fshatin Nieuw-Beijerlanda në jug të Roterdamit, kur policia thotë se një kamion i madh doli nga një rrugë e vogël rurale dhe u fut në grumbullimin e fshatit.

Shkaku i saktë i përplasjes është nën hetim, por zëdhënësi i policisë Mirjam Boers tha se shoferi i kamionit ishte një 46-vjeçar spanjoll dhe se ai nuk ishte nën ndikimin e alkoolit në momentin e përplasjes.

“Për momentin po i mbajmë të hapura të gjithë skenarët rreth fakteve”, thuhet në njoftimin e policisë.