Koronavirusi në Shqipëri, rikthehen vdekjet, mbi 400 të infektuar

Publikuar më: 30/8/2022, ora 19:29
koronavirusi varianti delta covid19 ne shqiperi 1024x576

Koronavirusi në Shqipëri, rikthehen vdekjet, mbi 400 të infektuar

Publikuar më: 30/8/2022, ora 19:29

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1535 testime nga të cilat 446 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2:

Raporti i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë

“Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar

me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1532 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 446 qytetarë, në këto bashki:

151 në Tiranë, 22 në Lushnje, 21 në Vlorë, 19 në Durrës, 18 në Fier, 16 në Shkodër, 15 në Gjirokastër, 12 në Berat, nga 11 qytetarë në Kamëz, Sarandë, 10 në Pogradec, nga 9 qytetarë në Krujë, Korçë, Devoll, nga 8 qytetarë në Kurbin, Skrapar, Elbasan, 7 në Tepelenë, nga 6 qytetarë në Lezhë, Kavajë, Divjakë, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Vorë, Kolonjë, Belsh, 4 në Kuçovë, nga 3 qytetarë në Rrogozhinë, Dibër, Himarë, Përmet, Memaliaj, Maliq, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Tropojë, Mirditë, Bulqizë, Mallakastër, Peqin, Gramsh, nga 1 qytetar në Pukë, Fushë Arrëz, Has, Shijak, Mat, Roskovec, Patos, Selenicë.

Janë 3,119 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2:

Janë shëruar 549 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 321,170 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (30 Gusht 2022)

Raste të reja ditore             446

Të shëruar në 24 orë          549

Të shtruar në spitale             15

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     1532

Testime totale                   1,961,001

Raste pozitive                     327,871

Raste të shëruara              321,170                                                                                              

Raste Aktive                             3,119

Humbje jete                              3,582

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                              1,465

Fier                                                        335

Elbasan                           214

Shkodër                                         207

Korçë                                   207

Durrës                                205

Vlorë                                       156

Gjirokastër                 118

Berat                                        95

Lezhë                                      55

Dibër                                        51

Kukës                                       11”.