Donin të bënin “selfie” në ujëvarë, vdesin 6 pjesëtarë të një familjeje

Publikuar më: 2/9/2022, ora 10:17
india 1280x718

Donin të bënin “selfie” në ujëvarë, vdesin 6 pjesëtarë të një familjeje

Publikuar më: 2/9/2022, ora 10:17

Fatkeqësisht, është gjithnjë e më pak lajm që një person humb jetën për të bërë një foto në vende të rrezikshme. Kërkimi i pëlqimeve në rrjetet sociale është një trend i rrezikshëm, pasi shumë njerëz kërkojnë qoshe të pashkelura dhe të rrezikshme, duke e vënë veten në rrezik. Por, këtë herë është arritur në ekstrem, me vdekjen e gjashtë personave nga një familje.

Ngjarja ka ndodhur në ujëvarën Ramdaha, në Indi. Dy të rinj, të moshës 14 dhe 22 vjeç, Shraddha dhe Shweta Singh, po bënin foto pranë ujëvarës. Vajza e vogël rrëshqiti dhe anëtarët e tjerë të familjes u hodhën në ujë për ta shpëtuar. Vëllezërit e saj 18, 22 dhe 26 vjeç, kushëriri i saj dhe gruaja e tij, përkatësisht 24 dhe 22 vjeç, erdhën në përpjekje për ta shpëtuar. Megjithatë, ata nuk mundën të bënin asgjë për të shpëtuar të vegjlit dhe, përveç kësaj, forca e ujëvarës i tërhoqi duke i marrë jetën.

Autoritetet shkuan me shpejtësi në vendngjarje, por mundën vetëm të shpëtonin Sulekhan, e cila aktualisht ndodhet në gjendje kritike në spital. Natën që ndodhën ngjarjet, ata mundën të gjenin tre trupa, ndërsa tre të tjerët u gjetën mëngjesin e ardhshëm.

Kuldeep Sharma, një gjykatës i qarkut Koriya në Chhattisgarh, konfirmoi se trupat ishin dërguar për autopsi përpara se t’i ktheheshin familjes. Ngjarja tragjike ndodh pavarësisht se policia kishte vendosur tabela për të paralajmëruar se në atë zonë ndalohej larja dhe vetëm gjashtë muaj pas një tjetër mbytjeje në të njëjtin vend, ku humbën jetën tre persona.