Koronavirusi në Shqipëri, dita e tretë radhazi pa humbje jete

Publikuar më: 3/9/2022, ora 18:22
koronavirusi vaksina 1024x576

Koronavirusi në Shqipëri, dita e tretë radhazi pa humbje jete

Publikuar më: 3/9/2022, ora 18:22

Vijon të shënojë rënie numri i infektimeve ditore nga koronavirusi në vendin tonë.

Sipas të dhënave më të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, në 24 orët e fundit nga 917 testime të kryera, vetëm 200 prej tyre rezultuan pozitive për Sars Cov-2. Ndërkohë që u regjistrua dhe dita e tretë radhazi pa humbje jete.

Janë 2,468 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë.

Njoftimi i Ministrisë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 917 testime, 200 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 444 të shëruar në 24 orët e fundit

3 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 917 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 200 qytetarë, në këto bashki:

64 në Tiranë, nga 11 qytetarë në Fier, Vlorë, 10 në Durrës, 8 në Devoll, nga 6 qytetarë në Kamëz, Divjakë, Sarandë, nga 5 qytetarë në Shkodër, Lushnje, Këlcyrë, Dimal, Elbasan, Peqin, nga 4 qytetarë në Kavajë, Kolonjë, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Krujë, Patos, Gjirokastër, Skrapar, Gramsh, nga 2 qytetarë në Dibër, Roskovec, Mallakastër, Selenicë, Përmet, Memaliaj, Korçë, nga 1 qytetar në Lezhë, Mirditë, Kurbin, Shijak, Bulqizë, Delvinë, Tepelenë, Kuçovë. 

Janë 2,468 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 444 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 322,865 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (3 Shtator 2022)

Raste të reja ditore             200

Të shëruar në 24 orë           444

Të shtruar në spitale             16

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     917

Testime totale                   1,965,239

Raste pozitive                      328,916

Raste të shëruara                  322,865                                              

Raste Aktive                             2,468

Humbje jete                              3,583

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   1,055

Fier                         261

Shkodër                 202

Durrës                     188

Elbasan                   184

Korçë                       167

Vlorë                         132

Gjirokastër                102

Berat                           73

Dibër                           52

Lezhë                          43

Kukës                           9