Kriza energjetike, 70 mijë çekë protestojnë kundër qeverisë, BE-së dhe NATO-s

Publikuar më: 4/9/2022, ora 12:05
ceki protesta 1280x720

Kriza energjetike, 70 mijë çekë protestojnë kundër qeverisë, BE-së dhe NATO-s

Publikuar më: 4/9/2022, ora 12:05

Dhjetëra mijëra protestues nga e djathta ekstreme dhe e majta ekstreme protestuan kundër qeverisë çeke, BE-së dhe NATO-s të shtunën.

Rreth 70,000 njerëz dolën në rrugët e Pragës, duke i bërë thirrje koalicionit qeverisës të vërë nën kontroll çmimet e energjisë, ndërsa shprehën kundërshtimin e tyre ndaj Bashkimit Evropian (BE) dhe NATO-s.

Organizatorët e protestës nga disa grupe politike të ekstremit të djathtë dhe të skajshëm thanë se kombi i Evropës Qendrore duhet të jetë ushtarakisht neutral dhe të mbajë importet e gazit nga Rusia.

Sipas policisë, rreth 70,000 njerëz dolën në rrugë.

Disa nga grupet në protestë ishin partia populiste anti-migrante Liria dhe Demokracia e Drejtpërdrejtë, së bashku me Partinë Komuniste Çeke.

“Qëllimi i protestës sonë është të kërkojmë ndryshim, kryesisht në zgjidhjen e çështjes së çmimeve të energjisë, veçanërisht të energjisë elektrike dhe gazit, të cilat do të shkatërrojnë ekonominë tonë këtë vjeshtë,” tha për mediat lokale bashkëorganizatori i ngjarjes Jiri Havel.

Protestuesit kërkuan dorëheqjen e kryeministrit konservator Petr Fiala, duke kritikuar qeverinë e tij të koalicionit për një sërë çështjesh, ndërsa kritikuan politikat e saj të orientuara nga perëndimi.

Demonstruesit u mblodhën në sheshin Ëenceslas në qendër të qytetit, një ditë pasi qeveria i mbijetoi një votimi mosbesimi mes pretendimeve të opozitës për mosveprim kundër inflacionit dhe çmimeve të energjisë.

Ngjarjet në Republikën Çeke tregojnë se si kriza energjetike e Evropës po nxit paqëndrueshmërinë politike ndërsa rritja e çmimeve të energjisë nxiti inflacion të paprecedentë.

Shumë evropianë shqetësohen se inflacioni i lartë për shkak të krizës aktuale të energjisë mund të nxisë trazira sociale, protesta dhe greva, sipas një sondazhi të ri evropian.