Atentat kamikaz në ambasadën ruse, të paktën 2 viktima, dhjetëra të plagosur

Publikuar më: 5/9/2022, ora 11:55
ambasada rude 1280x720

Atentat kamikaz në ambasadën ruse, të paktën 2 viktima, dhjetëra të plagosur

Publikuar më: 5/9/2022, ora 11:55

Janë të paktën dy viktimat dhe dhjetëra të plagosurit nga një sulm kamikaz që ka ndodhur në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul. Sulmi ka ndodhur në perimetrin e jashtëm të ambasadës ruse, ndërkohë që sipas autoriteteve, atentatorët janë neutralizuar nga rojet e ambasadës.

Nuk ka ende lajme për të plagosur në radhët e stafit të ambasadës ruse, një nga të paktat seli diplomatike që janë ende aktive në vend pas marrjes së pushtetit nga ana e talibanëve, rreth një vit më parë.

Moska nuk njeh zyrtarisht regjimin, por ka nënshkruar disa marrëveshje për sa i përket furnizimit të vendit aziatik me karburant.