Masakër në Kanada, 10 viktima të therura në fisin e indigjenëve

Publikuar më: 5/9/2022, ora 08:42

Masakër në Kanada, 10 viktima të therura në fisin e indigjenëve

Publikuar më: 5/9/2022, ora 08:42

Një masakër, pothuajse e paprecedentë në Kanada. Janë 10 personat e vdekur, ndërsa 15 të tjerë ndodhen në spital nga një sulm për të cilin akuzohen dy të rinj të moshës 30-vjeçare. Ngjarja ka ndodhur në qytezat e Weldon dhe Saskatoon, në provincën e Saskatchewan, pjesë e komuniteteve indigjene që në atë vend kanë një lloj autonomie nga pushteti qendror kanadez.

Nuk dihen ende arsyet e sulmit vrastar, i cili është kryer vetëm me mjete prerëse dhe jo armë zjarri. Dy të akuzuarit, Damien Sanderson dhe Myles Sanderson, kanë një lidhje ende të panjohur mes tyre.

Kryeministri kanadez, Justn Trudeau, është shprehur zemërthyer nga sulmi, duke kërkuar që autorët, ende në kërkim, të kapen sa më shpejt.