Nga krahasimi me Thatcher te programi i saj, kush është Liz Truss, kryeministrja e re britanike

Publikuar më: 5/9/2022, ora 16:30
KR FITON SUNAK BRITANI frame 847 1280x720

Nga krahasimi me Thatcher te programi i saj, kush është Liz Truss, kryeministrja e re britanike

Publikuar më: 5/9/2022, ora 16:30

Liz Truss është kryeministrja e re britanike. Downing Street hap dyert për gruan e tretë që në historinë e vendit do të mbajë postin e kryeministres, pas konservatoreve Margaret Thatcher dhe Theresa May. Truss u votua për të pasuar dorëheqjen e Boris Johnson prej 81,326 anëtarëve të partisë konservatore, të cilët e preferuan atë në vend të ish-shefit të thesarit Rishi Sunak, i cili mblodhi 60,399 vota.

Kush është kryeministrja e re britanike? – Mary Elizabeth Truss, aka Liz, ka lindur në Oksford, Angli më 26 korrik 1975. Ajo është anëtare e Partisë Konservatore Britanike. E bija e një profesori matematike dhe një infermiereje, kryeministrja e re britanike ndoqi një shkollë të mesme publike në Leeds, në veri të Britanisë së Madhe dhe më pas studioi filozofi, politikë dhe ekonomi në Universitetin e Oksfordit, ku për një periudhë të shkurtër u bë pjesë e demokratëve liberalë centristë dhe bëri thirrje për heqjen e monarkisë. E martuar me Hugh O’Leary, me të cilin kishte dy vajza adoleshente, Truss punoi si ekonomiste për kompaninë energjetike “Shell” dhe për një kompani tjetër telekomunikacioni “Cable and Ëireless”.

Karriera politike – E angazhuar në politikën konservatore ajo përqafoi idetë e Margaret Thatcher për tregun e lirë. Kandidoi për parlament dy herë pa arritur objektivin e fitores, përpara se të zgjidhej në vitin 2010 në qendrën e votimit në Norfolkun Jugperëndimor, në Anglinë lindore. Në referendumin e 2016-ës për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian, ajo kishte qëndruar në radhët e mbështetësve “të mbetur”. Më pas, ajo ishte pjesë e ekzekutivit të kryesuar nga Boris Johnson, “pro Brexit”. Në qeverinë BoJo, Truss mbajti postin e Sekretares së Tregtisë dhe më pas të Punëve të Jashtme, duke fituar simpatinë e Brexit-ëve të Partisë Konservatore. Si ministre e Jashtme ajo ka qenë në ballë të mbështetjes së Ukrainës dhe sanksioneve perëndimore kundër Rusisë. Ai gjithashtu luajti një rol vendimtar në përleshjen midis Londrës dhe Brukselit mbi marrëveshjet tregtare pas Brexit.

Krahasimi me Thatcher –Modeli i Margaret Thatcher ishte shtylla e punës së fushatës së saj elektorale. Mbështetësit e saj kanë marrë guximin ta quajnë “Zonja e Hekurt” e re. Krahasimi me Thatcher erdhi mbi të gjitha nga veshjet dhe pozat shumë të ngjashme: kostumi me një hark të viteve ‘70 e nxjerrë nga garderoba e së ndjerës për debatin e parë televiziv të sfidës me kandidatët e tjerë pas Borisit te fotoja e bërë në një tank me ushtrinë britanike në Evropën Lindore duke risjellë në kujtesë një imazh të famshëm të gruas së parë kryeministre Margaret Thatcher në vitin 1985 gjatë Luftës së Ftohtë.

Qëndrimet në lidhje me luftën në Ukrainë – Si ministre e Jashtme, Truss është shprehur disa herë për pushtimin rus të Ukrainës, shpesh duke marrë qëndrime shumë të qarta: dënim të fortë të linjës politike të Vladimir Putin dhe mbështetje për vendet e pushtuara nga Rusia.

“Ne duam të shohim Rusinë të largohet nga të gjitha territoret që ka pushtuar. Mendoj se Putini nuk duhet të marrë asnjë shpërblim për mizoritë e tmerrshme që janë kryer në Ukrainë. Putini dhe Rusia duhet të mbajnë përgjegjësi për krimet e luftës,” tha e sapozgjedhura kryeministre britanike në një intervistë në fund të majit për “Corriere della Sera”.

E ardhmja – Liz Truss do të ketë detyrat për të bashkuar dhe rilindur një parti dhe një vend në krizë mes skandaleve, emergjencës energjetike, inflacionit, grevave, impulseve pas Covid-it dhe pasojave pas Brexit.