Rusia u ndalon hyrjen dy aktorëve hollivudianë

Publikuar më: 5/9/2022, ora 21:35
sean pean 1280x720

Rusia u ndalon hyrjen dy aktorëve hollivudianë

Publikuar më: 5/9/2022, ora 21:35

komuniteteve të biznesit dhe ekspertëve, si dhe figurave kulturore duke përfshirë aktorët dhe regjisorët Sean Penn dhe Ben Stiller.

Kjo është raportuar nga TASS duke cituar Ministrinë e Jashtme ruse, duke specifikuar se bëhet fjalë për një kundërmasë duke iu referuar sanksioneve të vendosura nga Uashingtoni ndaj popullit dhe subjekteve ruse.

Gjithashtu në listë janë senatorët Rick Scott, Mark Kelley, Pat Toomey, Kevin Kramer dhe Krysten Sinema si dhe zyrtarë të shumtë të tregtisë amerikane, përfshirë Sekretaren e Tregtisë së SHBA-së, Gina Raimondo.

Ministria e Jashtme ruse tha se lista bazohet në “parimin e reciprocitetit”.

“Veprimet armiqësore të autoriteteve amerikane, të cilat vazhdojnë të ndjekin një kurs rusofobik, duke shkatërruar lidhjet dypalëshe dhe duke përshkallëzuar konfrontimin midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, do të vazhdojnë të kundërshtohen me vendosmëri”.

Pushtimi rus i Ukrainës që ka shkatërruar, më shumë se çdo gjë tjetër, lidhjet dypalëshe dhe ka përshkallëzuar konfrontimin midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Penn udhëtoi në Ukrainë në fillim të këtij viti dhe u takua me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky. Ai filmoi një dokumentar për konfliktin me Rusinë dhe lëshoi ​​deklaratën e mëposhtme:

“Një gabim brutal i jetëve të marra dhe zemrave të thyera, dhe nëse ai nuk pendohet, besoj se zoti Putin do të ketë bërë një gabim shumë të tmerrshëm për të gjithë njerëzimin. Presidenti Zelensky dhe populli ukrainas janë ngritur si simbole historike të guximit dhe parimit. Ukraina është maja e shtizës për përqafimin demokratik të ëndrrave. Nëse e lejojmë të luftojë vetëm, shpirti ynë si Amerikë humbet”.