Putin miraton politikën e re të jashtme të “Botës ruse”

Publikuar më: 6/9/2022, ora 19:33
putin firmos 1280x720

Putin miraton politikën e re të jashtme të “Botës ruse”

Publikuar më: 6/9/2022, ora 19:33

Presidenti Vladimir Putin miratoi të hënën një doktrinë të re të politikës së jashtme të bazuar në konceptin e “Botës ruse”, një nocion që konservatorët e linjës së ashpër e kanë përdorur për të justifikuar ndërhyrjen jashtë vendit në mbështetje të rusishtfolësve.

Presidenti rus pranoi “politikën humanitare” prej 31 faqesh, e cila synon “të mbrojë, të ruajë dhe të avancojë traditat dhe idealet e botës ruse”.

Ndër qëllimet që përshkruhen në dokument janë forcimi i lidhjeve me entitetet separatiste të shkatërruara nga lufta të Ukrainës lindore, Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut dhe Republikën Popullore të Luhanskut; nxitja e lidhjeve më të ngushta me Abkhazinë dhe Osetinë, dy rajone të shkëputura nga Gjeorgjia, pavarësia e të cilave njihet nga Moska; dhe për të zhvilluar një marrëdhënie më të ngushtë me kombet sllave, Kinën dhe Indinë, si dhe me vendet afrikane, të Lindjes së Mesme dhe të Amerikës Latine.

Putin prej vitesh ka nxjerrë në pah atë që ai e sheh si fatin tragjik të rreth 25 milionë rusëve etnikë të cilët e gjetën veten duke jetuar jashtë Rusisë në shtetet e reja të pavarura kur Bashkimi Sovjetik u shemb në vitin 1991, një ngjarje që ai e ka quajtur një katastrofë gjeopolitike.

Moska gjithashtu ka vazhduar t’i konsiderojë ish-rajonet satelitore sovjetike, nga Balltiku në Azinë Qendrore, si pjesë e sferës së saj legjitime të influencës, një nocion i rezistuar ashpër nga shumë prej atyre vendeve, si dhe nga Perëndimi.

Dokumenti i ri thotë se lidhjet e Rusisë me bashkatdhetarët e saj jashtë vendit e lejuan atë të “forconte në skenën ndërkombëtare imazhin e saj si një vend demokratik që përpiqet të krijojë një botë shumëpolare”.