Funerali i Mbretëreshës së Anglisë, çfarë pritet në 10 ditët e ardhshme?

Nga A2 CNN
8 Shtator 2022, 20:16 | Bota
Funerali i Mbretëreshës së Anglisë, çfarë pritet

Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë në moshën 96 vjeçare, por çfarë parashikon protokolli mbretëror deri në funeralin e saj.

Njoftimit zyrtar nga Buckingham Palace do të vijojë me një seri telefonatash, me kryeministrin e informuar personalisht nga sekretari privat i Mbretëreshës. Më pas lajmi i kalon sekretarit të kabinetit dhe Zyrës së Këshillit Private, e cila koordinon punën e qeverisë në emër të monarkes. Vetëm atëherë do të bëhet njoftimi zyrtar për publikun.

Në Buckingham Palace, tradita është që njoftimi zyrtar i vdekjes të vendoset me një kornizë në kangjellat. Ndërkohë, Westminster Abbey dhe Katedralja e Shën Palit do t’u bien kambanave të tyre në mesditë.

Përshëndetjet ceremoniale me armë priten në Hyde Park dhe në Toëer Hill dhe do të mbahet një minutë heshtje kombëtare.

Mbreti Charles do të drejtojë audiencën e tij të parë me kryeministrin. Ai do të takohet gjithashtu me Earl Marshall për të nënshkruar zyrtarisht planet e plota të funeralit, me disa detaje të funeralit shtetëror, që pritet të mbahet pas 10 ditësh. Charles do të japë një deklaratë për kombin dhe Commonwealth këtë mbrëmje.

Dita 1

Këshilli i Aderimit, i cili përfshin figura të larta qeveritare dhe këshilltarë, do të mblidhet në Pallatin e St James në orën 10:00 për shpalljen e mbretit të ri, emri i të cilit do lexohet në publik nga një ballkon. Pasdite, mbreti i ri do të ketë audiencë me kryeministrin dhe kabinetin, liderin e opozitës, kryepeshkopin e Canterbury-t dhe dekanin e Westminster-it.

Homazhet do të mbahen në parlament. Flamujt do të jenë në shtizë të plotë për Këshillin e Aderimit dhe do të qëndrojnë në shtyllë të plotë për 24 orë përpara se të kthehen sërish në gjysmështizë deri të nesërmen e funeralit.

Dita 2

Arkivoli niset nga Balmoral për t'u dërguar në Pallatin e Holyroodhouse.

Do të ketë shpallje në Edinburg, Cardiff dhe Belfast njëkohësisht në mesditë. Homazhet në parlament ka të ngjarë të vazhdojnë.

Dita 3

Një procesion ceremonial do të mbahte nga Holyrood përgjatë Mile Mbretërore në Katedralen e Shën Giles për një shërbim ku marrin pjesë anëtarët e familjes mbretërore. Pas këtij shërbimi, Katedralja e Shën Giles hapet për publikun për 24 orë.

Sipas planeve të Urës së Londrës, Mbreti Charles pritej të udhëtonte në Pallatin e Westminsterit për të marrë një mocion ngushëllimi. Më pas ai duhet të fluturojnë për në Edinburg. Në aktin e tij të parë si sovran, ai do të marrë pjesë në Pallatin e Holyroodhouse për ceremoninë e çelësave, e ndjekur nga një shërbim në Katedralen e Shën Giles. Ai do të ketë audiencën e tij të parë me kryeministrin e Skocisë dhe do të marrë gjithashtu një mocion ngushëllimi në parlamentin skocez.

Dita 4

Në mbrëmjen vonë, arkivoli pritet të zhvendoset në stacionin Edinburgh Waverley, ku më pas do të udhëtojë me trenin mbretëror gjatë natës, duke mbërritur në stacionin St Pancras në Londër mëngjesin e ardhshëm. Mbreti Charles fluturon për në Irlandën e Veriut ku do të marrë një mesazh ngushëllimi në Kështjellën Hillsborough dhe do të marrë pjesë në Katedralen e Shën Anës në Belfast për një shërbim lutjeje dhe reflektimi mbi jetën e Mbretëreshës Elizabeth II. Do të bëhet një provë për procesionin e arkivolit të mbretëreshës së ndjerë nga Pallati Buckingham në Sallën Westminster.

Dita 5

Arkivoli pritet të mbërrijë në Pallatin Buckingham për disa orë përpara ceremonisë së madhe të planifikuar në Londër atë ditë. Në ngjarjen e parë të madhe ceremoniale që i paraprin funeralit, arkivoli i mbretëreshës së ndjerë do të bartet nga Pallati Buckingham në Westminster Hall për fillimin e pesë ditëve. Pritet që arkivoli të mbahet në një karrocë armësh. Pas mbërritjes, do të ketë një shërbim të shkurtër.

Dita 6-7

Mbreti Charles do të udhëtojë në Uells për të marrë pjesë në një shërbim në Katedralen Llandaff në Cardiff, më pas do të vizitojë Senedd-in e Uellsit dhe do të marrë një mocion ngushëllimi. Ai do të ketë një audiencë me kryeministrin e Uellsit.

Dita 8

Mbreti Charles pritet të presë guvernatorët e përgjithshëm dhe kryeministrat nga vendet e Comonwealth.

Dita 9

Në prag të funeralit, Charles do të mirëpresë familjet mbretërore të huaja që marrin pjesë në funeralin. Të ftuarit VIP jashtë shtetit pritet të marrin pjesë.

Dita 10

Funerali shtetëror do të mbahet në Westminster Abbey. Arkivoli do të mbahet nga Westminster Hall në një procesion drejt abacisë. Do të ketë dy minuta heshtje në të gjithë vendin. Pas shërbimit njëorësh, një procesion i madh ceremonial do të shoqërojë arkivolin në Hyde Park, ku do të transferohet nga karroca e armëve në makinën e vdekjes shtetërore dhe do të udhëtojë për në Windsor. Pas një procesioni nëpër Windsor, një shërbim do të mbahet në kapelën e Shën Gjergjit, Kështjella Windsor, gjatë së cilës arkivoli do të vendoset në kasafortën mbretërore.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi