70 vjet në fron, veset dhe pasionet e Mbretëreshës që nuk i njihnit

Publikuar më: 9/9/2022, ora 19:29

70 vjet në fron, veset dhe pasionet e Mbretëreshës që nuk i njihnit

Publikuar më: 9/9/2022, ora 19:29

Nga qentë, tek kuajt. “Fiksimi” anglez për një çaj apo një martini në darkë. Mbretëresha Elisabeth, e cila qëndroi në fron për më shumë se 70 vjet, kishte gjithashtu pasionet dhe tekat e saj. Po kush janë ato?

Ditëlindja e dyfishtë. Elizabeth lindi në Londër më 21 prill 1926, në shtëpinë e gjyshërve të saj nga nëna në “17 Bruton Street”, ku tani ka një restorant kinez.  Por ajo festonte dy ditëlindje. E para, privatisht, më 21 prill, ditën e lindjes së saj dhe tjetra, zyrtarisht, në fundjavën e parë të qershorit, me rastin e paradës “Trooping the Color”.

Dashuria për kafshët –Ishte viti 1933 kur Duka i Jorkut i dhuroi secilës vajzë një qen ‘pembroke’, një variant të korgit uellsian. Prej asaj dite Elizabeth ka pasur më shumë se 30 qen të kësaj race. Ajo zotëronte të gjitha mjellmat në Mbretërinë e Bashkuar dhe gjithashtu, delfinët dhe balenat në ujërat e Britanisë së Madhe, nëse kapeshin brenda tre miljeve nga bregu, konsideroheshin si pronë e Kurorës. Pasionin për kuajt e trashëgoi nga Nëna Mbretëreshë që kur ishte fëmijë, i cili e bëri të mos humbiste një shfaqje të “Royal Windsor Horse Show” që nga viti 1943.

“Pijet” e ditës –Me të rënë alarmi i mëngjesit, Elizabeth pinte çaj. Dhe si çdo britanik që e respekton veten, takimi i orës 17:00 me pijen e ngrohtë nuk mungonte.

“Ajo pinte çaj çdo pasdite, çdo ditë dhe kudo në botë, pavarësisht nëse ishte vetëm apo me njerëz në Pallatin Buckingham. Për të ishte si një rit fetar”, shprehet ish-kuzhinieri i Shtëpisë Mbretërore Darren McGrady. Megjithatë, për një vit, sovranes, me urdhër të mjekëve, iu desh të hiqte dorë nga pija e saj e mbrëmjes, një Martini Dry. Përkundrazi, ajo vazhdoi të pinte një gotë verë të ëmbël në darkë, ndërsa në të kaluarën flitej se konsumonte shampanjë para se të flinte.

Pasaporta dhe patenta: I lëshonte për të gjithë, por vetë nuk kishte. Pasaportat e Britanisë së Madhe dhe patentat e shoferit lëshohen nga Madhëria e saj. Por Elizabeth të cilës i pëlqente të udhëtonte dhe të ngiste makinën, nuk kishte asnjë prej të dyjave. Në moshën 95 vjeçare, Mbretëresha Elizabeth u pa duke drejtuar makinën e saj pranë pronës Windsor, vetëm disa ditë pasi mjekët e këshilluan të pushonte për të paktën dy javë.

Librat e preferuar –Ajo ishte një lexuese e pasionuar e tregimeve detektive. Autorët e preferuar ishin PD James, Dick Francis dhe Agatha Christie.

Ajo e donte frëngjishten –Gjatë udhëtimeve institucionale jashtë vendit Mbretëresha mbajti fjalime në frëngjisht, duke demonstruar një zotërim të shkëlqyer të saj.

Tifoze futbolli – Mbretëresha bënte tifo për skuadrën e Arsenalit të Londrës. Kjo u zbulua në vitin 2016 nga kreu i Partisë Laburiste Jeremy Corbin në një fjalim në Dhomën e Komunave. Dhe lajmi për vdekjen e mbretëreshës Elizabeth II pati jehonë edhe në stadiumin Kybunpark në St. Gallen, ku Arsenali ishte gati të kthehej në fushë në pjesën e dytë të ndeshjes kundër Zyrihut.

Elisabeth dhe teknologjia- Në mesin e shumë rekordeve që radhiten për Mbretëreshën është dhe ai i dërgimit të emailit të parë në historinë e teknologjisë. Monarkja e bëri këtë në 1976 nga një bazë e Ushtrisë Britanike.

Rimel dhe buzëkuq –Elizabeth nuk përdori kurrë rimel për sytë. “U duhet yjeve të kinematografisë që të bien në sy, nuk kam nevojë për të”, e përsëriste ajo herë pas here. Megjithatë, nuk hoqi dorë nga buzëkuqi. Kjo zgjedhje daton që nga dita e kurorëzimit të saj, kur Parlamenti porositi një buzëkuq që përputhej në mënyrë të përkryer me tunikën ceremoniale.