Nis rikonstruksioni i Xhamisë së Plumbit në Shkodër, Rama: Një nga objektet më origjinale të arkitekturës islame në botë

Publikuar më: 10/9/2022, ora 08:10

Nis rikonstruksioni i Xhamisë së Plumbit në Shkodër, Rama: Një nga objektet më origjinale të arkitekturës islame në botë

Publikuar më: 10/9/2022, ora 08:10

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar nisjen e punimeve për rikonstruksionin e Xhamisë së Plumbit në Shkodër. Lajmin e ka ndarë mëngjesin e sotëm me ndjekësit në rrjetet sociale, ku përmes fotove shprehet se bëhet fjalë për një  nga objektet më origjinale të arkitekturës islame në botë.

“Mirëmëngjes dhe me lajmin e mirë se pas faljes së fundit mbrëmë në Xhaminë e Plumbit në Shkodër, u hap kantieri më i ri në fushën e trashëgimisë kulturore, për një nga objektet pa asnjë ekzagjerim më origjinale të arkitekturës islame në botë, ju uroj një fundjavë të mbarë”, shkruan Rama.