Rusia dërgon përforcime në Kharkiv, ndërsa ukrainasit përparojnë

Publikuar më: 10/9/2022, ora 10:48

Rusia dërgon përforcime në Kharkiv, ndërsa ukrainasit përparojnë

Publikuar më: 10/9/2022, ora 10:48

Rusia po përforcon njësitë ushtarake në Kharkiv, ndërsa përpiqet të kundërshtojë një avancim ukrainas që ka çuar trupat e Kievit në skaj të dy qyteteve kryesore në rajon.

Forcat ukrainase kanë mbërritur në periferinë perëndimore të Kupiansk dhe kanë goditur gjithashtu në jug drejt Izium, pasi kanë avancuar më shumë se 50 kilometra në territorin e kontrolluar nga Rusia që nga fillimi i kësaj jave.

Përparimi i rrufeshëm ka krijuar skenën për atë që duket të jetë një konfrontim i afërt mbi dy zonat kyçe, që shihen si strategjikisht të rëndësishme nga të dyja palët. Rusia aktualisht po përdor Kupiansk si një qendër hekurudhore për të rifurnizuar forcat e saj dhe Izium si një pikënisje për sulmet drejt jugut në rajonin e Donetsk.

Pamjet video të marra nga një gazetar ushtarak rus, Yevgeniy Poddubny, tregojnë helikopterët rusë duke mbërritur në rajon dhe një duke shkarkuar një automjet të blinduar.

Sipas tij, selia ushtarake ruse po përdorte helikopterët Mi-26 për të përforcuar njësitë në Kharkiv me trupa dhe automjete të blinduara, duke ridislokuar trupa rezervë si në Kupiansk ashtu edhe në Izium.

Në një raport të mëvonshëm ai tha se Kupiansk ishte nën zjarr artilerie nga forcat e armatosura ukrainase dhe se një urë mbi lumin Oskil në qytet ishte dëmtuar rëndë.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të premten se trupat e tij kishin “çliruar dhe kishin marrë nën kontroll më shumë se 30 vendbanime në rajonin e Kharkiv”.

“Masat për të kontrolluar dhe siguruar territorin në disa fshatra të rajonit janë në vazhdim, ne po marrim gradualisht kontrollin e vendbanimeve të reja – po kthejmë flamurin ukrainas dhe mbrojtjen për të gjithë njerëzit tanë kudo”, tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm.

Trupat ukrainase në avancim kanë raportuar skena të shkatërrimit ndërsa rimarrin zonat nga kontrolli rus.